Hacı Pîrî-İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî (1-50 varak) (inceleme-metin)
Haji Pîrî-Intihab-i Sharh-i Masnavi (1-50 sheet) (study-text)
  1. Tez No: 525897
  2. Yazar: EMİNE YILDIZ ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Değişik birçok alandan kişi -yazıldığı günden bu yana- Mesnevî ile ilgilenmiştir. Günümüzde de süren bu ilgi, edebiyat tarihimize büyük bir Mesnevî birikimi kazandırmıştır. Sözü geçen çalışmalardan biri de Mesnevî'nin birinci defterinden Hacı Pîrî'nin seçtiği beyitlerin açıklamasından oluşan İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî'dir. Çalışmamızda bu yapıtın 1a-51b sayfaları incelenmiştir. Çalışmamızın“Giriş”bölümünde 16. yüzyılda yaşamış olan Hacı Pîrî'nin yaşamına ve edebî kişiliğine ait bilgi verilmiştir.“Birinci Bölüm”de Türkçe Mesnevî açımlamaları (şerhleri) konusu ile ilgilenilmiştir. Bu bölümde Süleymaniye Kütüphanesi, Halet Efendi Ek, 26 numarasıyla kayıtlı bulunan İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî'nin bir seçki olarak diğer açımlamalar arasındaki yeri belirlenmiştir. İlk bölümde İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî'nin bilinen tek örneği biçim ve içerik yönünden değerlendir..ilmiştir. Bu bölümde Hacı Pîrî'nin İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî'yi yazarken beyitleri doğrudan çevirmediğinin üzerinde durularak bunları açıklamak amacıyla alıntı yaptığı kaynaklardan söz edilmiştir. Yine bu bölümde İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî yazmasında yapılan alıntı ve sözcük yazımı kusurları belirtilmiştir. İkinci bölümde İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî'nin 1a-51b sayfaları çeviriyazı yöntemi ile çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
People from various areas interested in the Masnavi after its inscription. This interest that still continuing, had brought in a big accumulation of Masnavi studies to our literatural history. One of the mentioned studies is“Inthihab-i Sharh-i (selected commentaries) Masnavi”work composed of the couplets selected by Haji Pîrî. In this study, the pages 1a-51b of this work is inspected. In the“Introduction”section of our study, information on the life and literary personality of Haji Pîrî who lived in the 16th century was given. In“Chapter One”, the topic of chosen Turkish commentary of Masnavi are considered. In this section, Süleymaniye Library, the location of the Inthihab-i Sharh-i Masnavi, which is registered at Halet Efendi Ek, No: 26 with other clarified selection works, has determined. In the first part, the only known example of the Inthihab-i Sharh-i Masnavi was evaluated in terms of form and content. In this section, while mentioning that Haji Pîrî does not directly translate couplets and sources he quoted when he writes Inthihab-i Sharh-i Masnavi, also those sources are discussed for a better explanation. Again in this chapter, the quotations and word writing flaws made in the scripture of Inthihab-i Sharh-i Masnavi are mentioned. In the second part, pages 1a-51b of the Inthihab-i Sharh-i Masnavi were translated by the transcription method.