1993 Turizm sektöründe restoranlarla ilgili işgücü araştırması cevap güvenirliliği üzerine bir araştırma
A research on the response reliability of a manpower research performed in 1993 about restaurants in tourism industry
  1. Tez No: 68019
  2. Yazar: AYNUR ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
1993 TURİZM SEKTÖRÜNDE RESTORANLARLA İLGİLİ İŞGÜCÜ ARAŞTIRMASI CEVAP GÜVENİRLİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Aynur ÖZKUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Araştırmada ortaya çıkan hataların büyüklüğü ve etkisi üzerine bilgi elde etmek amacıyla yeniden değerlendirme yani araştırmaya cevap verenlerden en azından bazılarıyla yeniden görüşme yaparak toplanan verilerin aynı araştırma koşullan altında ortaya çıkacak farklı sonuçların ne dereceye kadar güvenilir olduğu, sınıflandırılmış ve sıralı veriler için uygulanan ölçütler kullanılarak incelenmiştir. 1993 Turizm sektöründe restoranlarla ilgili işgücü araştırmasının verilerinden yararlanılmıştır. Kaba uyum oram, uyumsuzluk oranı, tutarsızlık indeksi, tutarlılık indeksi ve uyumsuzluk indeksinden yararlanılarak cevapların güvenirliği incelenmiştir. Ayrıca basit toplam varyansı, basit cevap varyansı ve bunlara bağlı olarak tutarsızlık indeksi hesaplanmıştır. Bu çalışmada uzlaşma mülakatı yapılmasına ve anketörlerden kaynaklanan korelasyonlu cevap varyansının araştırma sonuçları üzerindeki etkisinin incelenmesi mümkün olmamıştır. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Kaba uyum oranı, uyumsuzluk oranı, tutarsızlık indeksi, uyumsuzluk indeksi, tutarlılık indeksi, basit cevap varyansı, basit toplam varyansı Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Özkan ÜNVER
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Aynur ÖZKUL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT Intended to gather information on the magnitude and the effects of the errors in researches, an investigation utilising classified and sequential data/inputs, has been performed in order to verify the reliability level of variable conclusions that may indeed be reached collecting data under the same researching conditions, by way of reassessment, in other words setting contact with some of the prior clients. In this research, the data of a manpower performed in 1993 on restaurants serving within tourism industry is used. Index of crude aggreement, index of crude disagreement indices of consistency and inconsistency, and the measure of disagreement between marginal distributions have been used in assessing reliability of answers. The simple total variance, simple response variance, and the related index of inconsistency have also been calculated. In this research there have been no opportunity to perform a resolution poll and the effects of correlated response variance caused by questioners. Science Code : 406.02.01 Key Words : Index of crude agreement, index of crude disagreement, index of inconsistency, measure of disagreement between marginal distributions, index of consistency, simple response variance, simple total variance Page Number : 71 Adviser : Prof. Dr. Özkan ÜNVER