Kronik inmeli bireylerde üst ekstremiteye yönelik teknoloji destekli performans değerlendirme yöntemi ile klinik değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of technology assisted performance evaluation method and clinical evaluation methods for upper extremity in chronic stroke patients
  1. Tez No: 680202
  2. Yazar: GİZEM MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, kronik inmeli bireylerde üst ekstremiteye yönelik teknoloji destekli performans değerlendirme yöntemi ile klinik değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında bulunan 22 inmeli olgu ve 35 sağlıklı olgu dâhil edildi. İnmeli olgulara sırasıyla Aktivite Kısıtlılık Ölçeği (ACTIVLIM)“ ve ”ABILHAND-İnme El Fonksiyonu Anketi“ uygulanıp; ”Fugl Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği (FM-ÜE)“, ”Wolf Motor Fonksiyon Testi (WMFT)“, ”Kol Eylem Araştırma Testi (ARAT)“ ve ”Akıllı Fizyoterapi Oyun Sistemi“ değerlendirmeleri yapıldı. Sağlıklı olgularda ise sadece ”Akıllı Fizyoterapi Oyun Sistemi" ile Global Kısıtlılık Haritası (GKH) ve Lokal Kısıtlılık Haritası (LKH) değerlendirmesi yapıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalamaları 56±8,19 yıl, sağlıklı olguların ise 55,77±6,41 yıl idi. Bulgular incelendiğinde inmeli olgularla sağlıklı olguların GKH total puanı istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare technology assisted performance evaluation method and clinical evaluation methods for upper extremity in chronic stroke patients. The study included 22 stroke patients and 35 healthy subjects aged between 18-65 years. Fugl-Meyer Upper Extremity Scale (FM-UE), ABILHAND, ACTIVLIM, Action Research Arm Test (ARAT), Wolf Motor Function Test (WMFT) and Smart Physiotherapy Game System were used to evaluate stroke patients. In healthy subjects, only Smart Physiotherapy Game System were used. The mean age of the patients who participated in the study was 56±8.19 years and the healthy cases were 55.77±6.41 years.