Kronik inmeli bireylerde rehabilitasyon programının etkinliğinin parmak vuru testi ile kantitatif değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of rehabilitation program effectiveness in individuals with chronic stroke by finger tappi̇ng test
- Tez No: 740454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI, DOÇ. DR. LEYLA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Parmak Vuru (PV) testi, üst ekstremite ince motor becerileri hakkında bilgi sağlayan yararlı ve nesnel bir değerlendirme aracıdır. Sağlıklı deneklerde ve bir dizi nörolojik ve nöropsikolojik hastalığı olan hastalarda motor performansını değerlendirmek için kullanılır. Bu çalışmanın amacı Kronik inmeli bireylerde rehabilitasyon programının, üst ekstremite motor beceriler üzerine etkisini, bilgisayar destekli bir yöntem olan parmak vuru testi ile kantitatif olarak değerlendirmektir. Çalışmaya Vizyon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine 2019-2021 tarihleri arasında başvuran 30 inme hastası dahil edildi. Hastalara 6 hafta Rehabilitasyon programı uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası bireyler bilgisayar yazılım programı olan Parmak vuru testi ile değerlendirildi. Klinik değerlendirme yöntemlerinden ise Fugl Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme testi, Kutu ve Blok Testi, Duruöz El İndeksi ve Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile bireyler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Finger Tapping (FT) test is a useful and objective evaluation tool that provides information about upper extremity fine motor skills. It is used to evaluate motor performance in healthy subjects and in patients with a range of neurological and neuropsychological diseases. The objective of this study is to quantitatively evaluate the effect of the rehabilitation program on upper extremity motor skills in individuals with chronic stroke, using the finger tap test that is a computer-assisted method. 30 stroke patients having applied to Vizyon Physical Therapy and Rehabilitation Center between 2019-2021 were included in this study. Rehabilitation program was applied to the patients for 6 weeks. Before and after the treatment, individuals were evaluated with the finger tapping test, which is a computer software program. Individuals were evaluated with Fugl Meyer Upper Extremity Motor Evaluation test, Box and Block Test, Duruoz Hand Index and Functional Independence Scale, among the clinical evaluation methods.