Kronik inmeli bireylerde dirsek fleksörlerine uygulanan pnf ve statik germenin kas mimarisi ve viskoelastik özellikler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of pnf and static stretching applied to the elbow flexors on muscle architecture and viscoelastic properties in individuals with chronic stroke
  1. Tez No: 874516
  2. Yazar: ÇİÇEK GÜNDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: İnme hastalarının 2/3'ünde üst ekstremite motor fonksiyon kaybı bulunmaktadır. Üst ekstremitede artmış kas tonusunu azaltarak yapısal değişiklikleri restore etmek üst ekstremite rehabilitasyonunun önemli hedefleridir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, dirsek fleksör spastisitesi bulunan kronik inmeli bireylerde üst ekstremite nörogelişimsel terapisine (NGT) ek olarak dirsek fleksör kaslarına (Biseps Brakii, Brakioradialis ve Brakialis) uygulanacak olan Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon germe (PNFg) ve uzun süreli statik germe (USSg) yöntemlerinin kas mimarisi ve viskoelastik özellikleri, spastisite düzeyi, üst ekstremite fonksiyonu ve motor performansı, dirsek pasif eklem hareket açıklığı (EHA), propriosepsiyonu ve postürü üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 34 inme tanılı ve kronik dönemdeki olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Olgulara NGT'ye ek olarak PNFg (PNFg grubu) ve USSg (USSg grubu) egzersizleri 4 hafta ve haftada 5 gün toplam 20 seans olacak şekilde klinikte, uzman fizyoterapist tarafından uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmeler için utrasonografik görüntüleme, miyotonometrik ölçümler, Modifiye Ashworth Skalası, Fugl Meyer Değerlendirme Ölçeği, Kare Çizme Testi, gonyometrik ölçüm, Eklem Pozisyon Reprodüksiyon Testi ve PhysioMaster isimli telefon uygulaması kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı ve analizlerde p0,05) saptandı. Sonuç: NGT'ye ek olarak uygulanan PNFg, kas ekojenitesini geliştirmede, spastisiteyi azaltmada, motor fonksiyon ve performansı, pasif EHA'yı, propriosepsiyonu ve dirsek postürünü iyileştirmede USSg'ye benzer etkiler oluşturabildiğinden USSg'yi tolere edemeyen hastalar için alternatif bir müdahale yöntemi gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Two-thirds of stroke patients have upper extremity motor function loss. Restoring structural changes by reducing increased muscle tone in the upper extremity is an important goal of upper extremity rehabilitation. Aim: This study aims to investigate the effects of Proprioceptive Neuromuscular Facilitation stretching (PNFs) and sustained static stretching (SSSs) methods to be applied to the elbow flexor muscles (Biceps Brachii, Brachioradialis and Brachialis) in addition to upper extremity neurodevelopmental therapy (NDT) on the muscle architecture and viscoelastic properties, spasticity level, upper extremity function and motor performance, elbow passive joint range of motion (ROM), proprioception and posture among chronic stroke patients with elbow flexor spasticity. Methods: The 34 patients diagnosed with stroke and in the chronic phase were included in the study and were randomly divided into two groups. In addition to NDT, PNFs (PNFs group) and SSSg (SSSg group) exercises were applied to the cases by a specialist physiotherapist in the clinic, for 4 weeks and 5 days a week, a total of 20 sessions. Ultrasonographic imaging, myotonometric measurements, Modified Ashworth Scale, Fugl Meyer Evaluation Scale, Square-Drawing Test, goniometric measurement, Joint Position Reproduction Test and a phone application called PhysioMaster were used for pre- and post-treatment evaluations. SPSS program was used to analyze the data and p 0.05). Conclusion: PNFs applied in addition to NDT seems to be an alternative intervention method for patients who cannot tolerate USSg, as it can produce effects similar to USSg in improving muscle echogenicity, reducing spasticity, improving motor function and performance, passive ROM, proprioception and elbow posture.