Kalp kapağı ameliyatı yapılan hastalarda del nido kardiyoplejisi kullanılan hastalarla kan kardiyoplejisi kullanılan hastaların postoperatif drenaj ve hemogram parametlerinin retrospektif karşılaştırılması'
Retrospective comparison of postoperative drainage and hemogram parameters of patients with del nido cardioplegia and blood cardioplegia in patients undergoing heart valve surgery
  1. Tez No: 680210
  2. Yazar: YASEMİN ÇELİK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR KOÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kalp kapak ameliyatı olan hastaların kardiyopulmoner bypassında kullanılan Del Nido kardiyoplejisi ile kan kardiyoplejisi arasında postoperatif toplam drenaj ve hemogram değerleri açısından farklılık olup olmadığının değerlendirilmesidir. Araştırma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda kalp kapak hastalığı nedeniyle ameliyat olan 80 hasta ile ameliyat sırasında uygulanan Del Nido kardiyoplejisi ile kan kardiyoplejisi arasında postoperatif toplam drenaj ve hemogram değerleri açısından farklılık olup olmadığını değerlendirmek amacıyla tasarlanmış retrospektif bir araştırmadır. Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda kapak hastalığı nedeniyle ameliyat olmuş 80 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 40' ına kapak ameliyatı sırasında Del Nido Kardiyoplejisi tekniği, diğer 40' ına ise kan kardiyoplejisi uygulanmıştır. Del Nido ve kan kardiyoplejisi kullanılan hastaların laboratuvar bulguları ve toplam drenaj miktarları karşılaştırılmıştır. Araştırmada yer alan hastaların yaş ortalaması 53,96 ± 17,511 olarak bulunmuş olup; % 40' ını (32 hasta) kadın ve % 60' ını (48 hasta) erkek hastalar oluşturmaktadır. Kalp kapak ameliyatı olmuş 80 hastanın % 50' sine (40 hasta) Del Nido kardiyoplejisi, diğer % 50' sine (40 hasta) ise kan kardiyoplejisi uygulanmıştır. Araştırmadaki hastaların % 35' i (28 hasta) sadece mitral kapak replasmanı, %2 8,7' si (23 hasta) sadece aort kapak replasmanı, % 13,8' i (11 hasta) mitral kapak replasmanı ve triküspit kapak tamiri, % 8,8' i (7 hasta) ise mitral ve aort kapak replasmanı ameliyatı olmuştur. Del Nido kardiyoplejisi kullanılan hastaların postoperatif 1. gün hemoglobin değerleri kan kardiyoplejisi kullanılan hastaların postoperatif 1. gün hemoglobin değerlerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Postoperatif 1.gününde diğer hemogram değerleri açısından Del Nido kardiyoplejisi ile kan kardiyoplejisi arasında farklılık bulunmamıştır. Del Nido kardiyoplejisi kullanılan hastaların postoperatif 5.gün hematokrit değerleri kan kardiyoplejisi kullanılan hastaların postoperatif 5.gün hematokrit değerlerinden daha düşük olduğu bulunmuştur. Postoperatif 5.gününde diğer hemogram değerleri açısından Del Nido kardiyoplejisi ile kan kardiyoplejisi arasında farklılık bulunmamıştır. Postoperatif toplam drenaj miktarı açısından kullanılan iki kardiyopleji yöntemi arasında farklılık tespit edilmemiştir. Bu çalışmada kalp kapak ameliyatı olan hastalarda kullanılan iki kardiyopleji tekniği arasında postoperatif hemoglobin ve hematokrit değerleri açısından farklılık bulunmuş olup diğer hemogram değerleri açısından farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca hastaların postoperatif toplam drenajı açısından da iki yöntem arasında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
To evaluate whether there is a difference in postoperative total drainage and hemogram values between Del Nidocardioplegia used in cardiopulmonary bypass and blood cardioplegia in patients with heart valve surgery. The study is a retrospective study designed to evaluate whether there is a difference in postoperative total drainage and hemogram values between 40 patients who were operated with Del Nido Cardioplegia for heart valve disease and 40 patients who were operated with blood cardioplegia in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital Cardiovascular Surgery Department. Eighty patients who underwent surgery for valve disease in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital, Department of Cardiovascular Surgery were included in the study. Del Nido Cardioplegia technique was applied to 40 of these patients during valve surgery, and blood cardioplegia was applied to the other 40 patients. Laboratory findings and total drainage amounts of patients who used Del Nido and blood cardioplegia were compared. The average age of the patients in the study was found to be 53.96 ± 17.511; 40 % (32 patients) were female and 60 % (48 patients) were male patients. Del Nidocardioplegia was applied to 50 % (40 patients) of 80 patients who had heart valve surgery, and blood cardioplegia was applied to the other 50 % (40 patients). 35 % (25 patients) of the patients in the study had only mitral valve replacement, 28.7 % (23 patients) only aortic valve replacement, 13.8 % (11 patients) mitral valve replacement and tricuspid valve repair, 8.8 % (7 patients) had mitral and aortic valve replacement surgery. It was found that the hemoglobin values of the patients who used Del Nidocardioplegia on the postoperative 1st day were higher than the hemoglobin values on the postoperative 1st day of the patients who used blood cardioplegia. No difference was found between Del Nidocardioplegia and blood cardioplegia in terms of other hemogram values on the postoperative 1st day. It was found that the hematocrit values of the patients using Del Nidocardioplegia on the postoperative 5th day were lower than the hematocrit values on the postoperative 5th day of the patients using blood cardioplegia. No difference was found between Del Nidocardioplegia and blood cardioplegia in terms of other hemogram values on the postoperative 5th day. There was no difference between the two cardioplegia methods used in terms of the total postoperative drainage amount. In this study, a difference was found between the two cardioplegia techniques used in patients with heart valve surgery in terms of postoperative hemoglobin and hematocrit values, but no difference was found in terms of other hemogram values. In addition, there is no difference between the two methods in terms of postoperative total drainage of the patients.