Kastamonu Daday Köpekçioğlu Konağı restorasyon önerisi
- Tez No: 68022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma Kastamonu ili Daday ilçesinde yer alan sivil mimari örneklerinden Köpekçioğlu Konağını konu etmektedir. Çalışmanın amacı, yapının mevcut durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek yapının korunması ve gelecek nesillere iletilebilmesi için uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Kastamonu ili Daday ilçesi ve konağın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek ;bu kriterlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmektedir. Bilim Kodu : 601.04.00 Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Konak, Kastamonu, Daday, Restorasyon, Rehabilitasyon 242 Doç. Dr. Işık Aksulu
Özet (Çeviri)
The thesis issued on the Konak of Köpekçioğlu, one of the examples of the traditional Turkish house in the village of Daday, Kastamonu. The aim of the study is the research of the proper function for the conservation of the building and accomplishment of it to the future generations by analysing the existing condition and the restoration possibilities. In the scope of the thesis, the village of Daday and the nearby environment of the 'konak', as well as today's condition of it.is examined and the original condition is investigated by the comparative study and historical analysis. While evaluating the results and taking the peculiarities of the region in to consideration the proper function for the building is determined and as a result, the restoration project is proposed. Science code : 601. 04. 00 Key Words : 'Konak', Kastamonu, Daday, Restoration, Rehabilitation Page number : 242 Adviser : Assoc Prof. Dr. Işık Aksulu