Öğretmen beklentisi ölçeği geliştirilmesi ve öğretmen beklentisinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Developing a teacher expectation scale and analysing teacher expectation according to some variables
  1. Tez No: 680238
  2. Yazar: HASAN İĞDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin öğrencilerinden beklenti düzeylerini geçerli ve güvenilir bir şekilde ölçmek için bir Öğretmen Beklentisi Ölçeği (ÖBÖ) geliştirmek ve öğretmen beklentisini bazı değişkenlere göre incelemek amaçlanmıştır. ÖBÖ'nün geliştirilmesi süreci keşfedici karma yöntem deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın nitel verileri maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile nicel verileri ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Kahramanmaraş ilinde görev yapan üç farklı öğretmen grubundan toplanmıştır. Bu çalışma gruplarında, yarı yapılandırılmış görüşmeler için 27, Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) için 423 ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) için 750 öğretmen bulunmaktadır. Araştırmada madde havuzunun hazırlanması aşamasında nitel prosedürler takip edilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizine göre oluşturulan tema ve kodlarla geliştirilen ölçek maddeleri birebir ilişkilendirilmiştir. Geliştirilen ölçeğin psikometrik özellikleri nicel prosedürler kullanılarak araştırılmıştır. Ölçeğin kapsam ve görünüm geçerliliği için altı uzmandan görüş alınmıştır. AFA sonucunda toplam varyansın %73,54'ünü açıklayan 36 madde ve iki faktörden oluşan bir yapı ortaya çıkmıştır. ÖBÖ'de bulunan maddelerin ilgili faktörlere yüksek seviyeli bağlanma gösterdiği ve tüm maddelerin ayırt edici olduğu belirlenmiştir. AFA ile ortaya çıkan yapı, DFA kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen modelin uyum indeksleri incelendiğinde; χ²/sd=4.53
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop the Teacher Expectation Scale (TES) to measure teachers' expectations levels from their students in a valid and reliable way and to examine teacher expectation in terms of some variables. The process of development of TES is designed in an exploratory mixed method pattern. Qualitative data of the study is obtained by maximum variation sampling method and quantitative data by simple random sampling method. The data obtained are collected from three different groups of teachers working in Kahramanmaraş province of Turkey in the 2020-2021 academic year. In these study groups, there are 27 teachers for semi-structured interviews, 423 for Exploratory Factor Analysis (EFA) and 750 for Confirmatory Factor Analysis (CFA). Qualitative procedures are performed in the preparation phase of the article pool. Content analysis is used in the analysis of qualitative data. The themes and codes created and the scale elements developed are related one-on-one accordingly with the content analysis. The psychometric properties of the developed scale are investigated using quantitative procedures. For the scope and appearance validity of the scale, opinions are obtained from six experts. As a result of EFA, a structure consisting of 36 substances and two factors is obtained, which explains 73.54% of the total variance. It has been determined that the articles found in TES show high-level relation to the relevant factors and that all substances are distinctive. The resulting structure with EFA was evaluated using CFA. When the fit indices of the model are examined these results are concluded; χ²/sd=4.53