Ekolojik kriz: Marksist ekoloji ve ekoanarşizm
Ecological crisis: Marxist ecology and ecoanarchism
- Tez No: 680239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru yerel çevre sorunlarının küresel bir Ekolojik Kriz haline gelmeye başlamasıyla birlikte, bu krizin nedenlerine ve çözümlerine ilişkin düşünceler geliştiren çeşitli Ekolojik Hareketler (Derin Ekoloji, Spiritüel Ekoloji, Ekofeminizm, Marksist Ekoloji, Ekoanarşizm vb.) ortaya çıkmıştır. Çevrecilikten radikal anlamda ayrılan bu ekolojik hareketlerin her biri ekolojik krize yönelik olarak geliştirdikleri düşünceler açısından birbirlerinden farklılaşmaktadırlar. Mevcut ekolojik krizin nedenlerine ve çözümlerine ilişkin farklı düşünceler ortaya koyan ekolojik hareketler olarak Marksist Ekoloji ve Ekoanarşizm (Toplumsal Ekoloji ve Anarko-ilkelcilik) ise bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Marksist Ekoloji ve Ekoanarşizmin, ekolojik krize ilişkin bakış açılarını serimlemek ve Marksist Ekoloji hareketinin ekolojik krizin nedenlerine ve çözümlerine ilişkin olarak ortaya koyduğu argümanları Ekoanarşizm perspektifinden eleştirel olarak değerlendirmek ve incelemektir.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the 20th century, as local environmental problems began to become a global Ecological Crisis, various Ecological Movements (Deep Ecology, Spiritual Ecology, Ecofeminism, Marxist Ecology, Ecoanarchism, etc.) emerged and developed ideas about the causes and solutions of this crisis. Each of these ecological movements, which differ radically from environmentalism, differ from each other in terms of their views on the ecological crisis. The core subject of this thesis is Marxist Ecology and Ecoanarchism (Social Ecology and Anarchoprimitivism) as ecological movements that put forward different ideas about the causes and solutions of the current ecological crisis. The main purpose of this study is to reveal the perspectives of Marxist Ecology and Ecoanarchism on the ecological crisis as well as to critically evaluate and analyze the arguments of the Marxist Ecology Movement regarding the causes and solutions of the ecological crisis from the point of view of Ecoanarchism.