Anglo Amerikan hukuku ile karşılaştırmalı olarak medeni usul hukukunda bilirkişilik
Expert witness in civil procedure law in comparison with Anglo American law
- Tez No: 680240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Günümüzde birçok uyuşmazlığın sadece hukuki bilgi ile çözümlenmesi mümkün değildir. Yargılamada karar verici konumunda olan kimselerin somut olayda doğru ve adil bir sonuca ulaşabilmeleri ve tarafların kendi iddia ve savunmalarını sağlıklı bir şekilde sunabilmeleri, çoğu zaman özel ve teknik bilgiyi ve dolayısıyla uzmanların yardımını gerektirmektedir. Bilimin ve teknolojinin mevcut ilerlemesi dikkate alındığında, bu ihtiyacın artarak devam edeceğinden şüphe etmemek gerekir. Ancak özel ve teknik bilginin, uzmanlar vasıtasıyla hukuk sahasına taşınması, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların aşılması, özel ve teknik bilginin mümkün olduğunca yargılamada hedeflenen amaçlara uygun olarak aktarılması için ise farklı hukuk sistemleri farklı tercihlerde bulunmuştur. Çalışmamızın amacı da Kıta Avrupası hukuk sisteminin benimsendiği Türk hukukunda ve Anglo Amerikan hukuk sisteminin uygulandığı Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere hukuklarında düzenlenen bilirkişilik sürecini incelemek, Türk hukuku ile karşılaştırma yapmak ve ülkemiz için faydalı olabileceği düşünülen bazı uygulama ve kurumlar hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Today, it is not possible to resolve many disputes only with legal knowledge. The Expert's technical or specialized knowledge is often needed for the trier of fact to reach correct and fair judgments and for those who are parties to a case to submit their own claims and defenses properly. Given the current progress of science and technology, there is no doubt that this need will continue to increase. However, the transfer of technical and specialized knowledge to the legal field through experts also raises problems. Different legal systems have made different choices to overcome these problems and to transfer technical and specialized knowledge in accordance with the intended purposes in the proceedings. The aim of this study is to examine expert witnesses regulated in Turkey where the continental legal system is embraced and expert witnesses regulated in the United States of America and England, where the Anglo American Legal System is applied and to compare them to each other and to provide some information about some practices that are considered to be beneficial for our country.