Karşılaştırmalı hukukta suçun unsurları
Elements of crime in comparative law
- Tez No: 701949
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ceza Hukuku doktrininde Suçun Unsurlarının belirlenmesi konusunda yüzyıllardır fikir birliği olmamaktadır. Bu sorun aynı ile Türk hukuk doktrininde göze çarpmaktadır. Genel olarak, Türk doktrininde ikiden beşe kadar çıkabilen unsurlarla karşılaşılmaktadır. Bu durum Azerbaycan ceza hukuk doktrinde tam tersi olarak fikir birliği vardır. Rusya ceza hukukundan alınmış olunan klasik unsurlar ayrımı bugün de tüm hukukçular tarafından kullanılmaktadır. Fikir birliğinin yararlarının olmasının yanında, sakıncaları da vardır. Yeni fikirlere kapalı olan ve karşılaştırmalı hukukta unsurlar kapsamında değerlendirilmeyen konular da bu bağlamda incelenmiş olmaktadır. Bazen ise suçun unsuru kabul edilen kavramlar (hukuka aykırılık gibi) farklı konu olarak ele alınmaktadır. Yukarıdaki sorunları her iki ülkedeki doktrin için çözümlemek amacıyla Alman doktrinindeki klasik üçlü unsurları ele almanın daha pratik olacağı kanısındayız. Üçlü unsurların seçilmesindeki en temel öğe artık Anglo-Amerikan hukuk sistemleri de suçun yalnız actus reus ve mens readan başka hukuka aykırı bir unsuru da barındırdığını savunma başlamasıdır. Böylece, Suçun unsurları dört bölümde incelemiştir. İlk bölümde, suçun unsurlarının tanımı ve unsurlarının sayıyla ilgili sorunları incelendi. İkinci bölümde tipe uygun eylem unsurunu ve alt unsurlarını araştırarak suçun objektif gerçeklik ortaya çıkışını gösterilmektedir. Üçüncü bölümde hukuka aykırılığı tartışarak hukuku uygunluk nedenlerinin suçun oluşmasına etkisini dikkate çekilmiştir. Son bölümde kusurluluğu araştırarak gerçekleşmiş eylemle insan arasındaki psişik bir bağ kurmayı gösterildi. Çalışma kapsamında teorik yaklaşımla birlikte mahkeme içtihatları da dikkate alınmıştır. Yaşayan hukuk kapsamında suçun unsurlarının belirlenmesinde kolaylık sağlanması amacıyla farklı kriterler sunulmaktadır. Bu kriterlerin genel ağırlığının Kanada ve Avustralya'nın mahkemelerinin kararları olmasına özen gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
There has been no consensus for centuries on the determination of the Elements of Crime in the Criminal Law doctrine. This problem stands out with the same in Turkish legal doctrine. Generally, two to five elements are encountered in Turkish doctrine. This situation is opposite to the Azerbaijani criminal law doctrine, because there is a consensus. The distinction of classical elements taken from the Russian criminal law is still used by all lawyers today. Additionally, to its benefits, consensus also has its drawbacks. Issues that are closed to new ideas and are not considered within the scope of elements in comparative law are also examined in this context. Sometimes, concepts that are accepted as the element of the crime (such as illegality) are dealt with as a different issue. In our opinion it would be more practical to deal with the classical triads of German doctrine in order to solve the above problems for the doctrine in both countries. The most basic element in the selection of the triple elements is that the American legal systems of Angola begin to argue that the crime contains an illegal element other than only actus reus and mens rea. Thus, the elements of the crime have been examined in four parts. In the first part, the definition of the elements of the crime and the problems related to the number of its elements were examined. In the second part, the objective reality emergence of the crime is shown by researching the action element and its sub-elements suitable for the type. In the third part, by discussing the illegality, the effect of the reasons of legality on the occurrence of the crime is taken into consideration. In the last chapter, it was shown to establish a psychic connection between the actual act and the human by investigating the imperfection. In the scope of the study, along with the theoretical approach, the court case law was also taken into consideration. Different criteria are presented in order to facilitate the determination of the elements of the crime within the scope of living law. Care is taken to ensure that the general weight of these criteria is the decisions of the courts of Canada and Australia.