Faal hakemlerin liderlik özellikleri ile empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between leadership characteristics and empathy levels of active referees
  1. Tez No: 680241
  2. Yazar: AYŞE BENGİ GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, bazı spor branşlarında görev yapan faal hakemlerin liderlik özellikleri ile empati düzeyleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu belirlemektir. Çalışma, örneklemini Antalya ilinde aktif olarak görev yapmakta olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılım gösteren 220 hakem oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan demografik bilgi formu, Dökmen (1988) tarafından geliştirilmiş olan empatik eğilim ölçeği ve Dursun, Yenel ve Günay (2019) tarafından geliştrilmiş olan çok yönlü liderlik yönelimleri ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilen analizi SPSS paket program ile yapılmıştır. Toplanan verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelenerek normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda ikili gruplarda anlamlı farklılıkları tespit edebilmek amacı ile bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla gruplarda ise tek yönlü varyansa analizi kullanılmıştır. İki kavram arasındaki ilişkininin anlamlılığı ve yönünü tespit edebilmek amacı ile korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmada, tarama yöntemi kullanılmıştır. Tarama yöntemi betimsel bir çalışmadır. Bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, hakemlerin medeni durum, başka mesleğe sahip olma değişkenlerine göre empatik eğilim düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Liderlik yönelimlerinde ise; cinsiyet, medeni durum, başka bir mesleğe sahip olma, kıdem yılı, klasman ve ayık gelir düzeylerine göre istatisiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan hakemlerin liderlik ve empati düzeyleri arasında pozitf yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between the leadership characteristics and empathy levels of active referees working in some sports branches. The sample of the study consists of 220 referees who are actively working in Antalya and participating in the research voluntarily. The demographic information form developed by the researcher, the empathic tendency scale developed by Dökmen (1988) and the versatile leadership orientation scale developed by Dursun, Yenel, Günay (2019) were used to achieve the aim of the research. The analysis of the obtained data was made with the SPSS package program. The skewness and kurtosis values of the collected data were examined and it was determined that they showed a normal distribution. İn this direction, independent sample t-test was used to detect significant differences in paired groups and one way analysis of variance was used in groups of more than two. The correlation coefficient was used to determine the significance and direction of the relationship between the two concepts. In this study, scanning method was used. The screening method is a descriptive study. This research is in relational screening model. Descriptive survey model was used in the research. According to the results obtained in the research, it was determined that there was a statistically significant difference in the empathic tendency levels of the referees according to the marital status, having another occupation. In leadership orientations, it has been determined that there are statistically significant differences according to gender, marital status, having another occupation , seniority, classification and sober income levels. In addition , ıt was determined that there was a positive and significant relationship between the leadership and empathy levels of the referees participating in the research.