Sporda uzaktan eğitim uygulamaları hakkında katılımcı görüşlerinin incelenmesi: TBF Akademi Uygulaması örneği
Analysis of users' opinions on distance education practices in sports: The case of TBF Academy Application
- Tez No: 680287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kullanıcıların uzaktan eğitime yönelik görüşleri ve aldıkları eğitimlerin, uzaktan eğitim yöntemi ile verilmesine gösterdikleri tepkiler farklılık göstermektedir. Kullanıcıların spor konulu uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin saptanması, sporda uzaktan eğitime karşı oluşabilecek olumsuz görüşlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Bu görüşler aynı zamanda uzaktan eğitim uygulayıcılarına, eğitimleri tasarlarken ve kullanıcıyı düşünen bir süreç oluştururken katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Literatürde sporda uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin bilgi ve anlatımların ne yazık ki yok denecek kadar az olması araştırma problemini oluşturmaktadır. Bu araştırmada, sporda uzaktan eğitim örnekleri incelenmiştir. Buna ek olarak Türkiye Basketbol Federasyonu'nda TBF Akademi uzaktan eğitim platformu ile hakem, antrenör, yönetici, veli, sağlık çalışanı, kondisyoner ve lig temsilcisi eğitimi alan kişilerin uzaktan eğitime yönelik görüşleri nitel araştırma yöntemi uygulanarak incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden durum çalışma deseni ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma TBF Akademi kullanıcıları olan 21 kişi ile yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar katılımcıların birçoğunun pandemi vasıtasıyla uzaktan eğitime karşı olumlu görüşlerinin oluştuğunu göstermektedir. Katılımcıların spor ve uzaktan eğitim/karma eğitimi olumlu yönde karşıladıkları görülmektedir. Katılımcıların tamamına yakını TBF Akademi'yi olumlu olarak değerlendirmiş ve daha interaktif eğitim ortamı sunulmasını önermiştir.
Özet (Çeviri)
The opinions of the users about distance education and their reactions to the education they studied by the distance education method differ. Determining the opinions of the users about distance education on sports may help to eliminate the negative opinions that may arise against distance education in sports. These views are also thought to contribute to distance education practitioners while designing education and creating a user-based process. The fact that there are almost no information and expressions about distance education applications in sports in the literature constitute the research problem. In this research, examples of distance education in sports were examined. In addition, opinions of referee, coaches, administrators, parents, health care workers, conditioners and league representatives who study distance education in Turkey Basketball Federation with TBF Academy distance education platform towards distance education were examined by applying qualitative research methods. Case study design and interview technique, which are among qualitative research techniques, were used in the study. The study was conducted with 21 people who are TBF Academy users. The results obtained from the study show that many of the participants have positive views on distance education thanks to the pandemic. It is observed that the participants approach sports and distance education / hybrit education positively. Almost all of the participants evaluated TBF Academy positively and suggested a more interactive education environment.