Yeni annelik rollerinin sosyal medyada inşası
New maternal roles in social media
  1. Tez No: 680288
  2. Yazar: MELİS PINAR GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET ATABEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Araştırmanın ana konusunu, kadın mücadelesinin temel meselelerinden biri olan anneliğe ilişkin rollerin, pratiklerin ve söylemlerin; gündelik yaşamın bir parçası haline gelen sosyal medyada nasıl üretildiği oluşturmaktadır. Çalışmanın kavramsal çerçevesi üç ana hat üzerinden temellenmiştir. İlkinde feminist teori annelik merkeze alınarak incelenmiş, anneliğe dair söylemlerde yaşanan değişimler ve perspektifler ele alınmış; ardından kapitalist kültürün ve teknolojik gelişmelerin, kadınlık ve annelik kimliklerini nasıl dönüştürdüğünün kısa bir özeti sunulmuş; son olarak ise tarihsel, toplumsal ve kültürel olarak annelik pratiklerinde nasıl değişimler yaşandığına değinilmiştir. Araştırma sahası, Instagram'ın fenomen annelik hesapları olan bu çalışmada dijital etnografi yöntemiyle 20 annelik hesabı, 3 yıl boyunca incelenmiştir. Takipçi sayıları 100 bin ile bir milyon arasında değişen bu popüler hesapların yaptığı anneliğe ilişkin paylaşımlarda yer alan görünümler, söylemler, pratikler takipçilerin yorumları da dahil edilerek incelenmiştir. Çalışma sonucunda sosyal medyada mükemmel annelik imgelerinin yeniden üretildiği, fenomen annelerin takipçileri tarafından idolleştirildikleri, ideal anne modelinin kadınlar üzerinde yarattığı baskıya karşı sosyal medyada bir dayanışma ortamı sağlandığı, anneliğin kadınlar üzerinde sonu gelmeyen yetersizlikler yarattığı, kariyerleri ile ailelerinin arasına sıkışan kadınların vicdanlarıyla savaştıkları, kadınların ideal annelik söylemlerine karşı birbirleri üzerinde baskı kurdukları, anneliğin uzmanlaşmasının yeni tüketim alışkanlıkları yarattığı ve babalara ise fenomen annelik hesaplarında yer verilmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is how the roles, practices, and discourses related to motherhood, which is one of the fundamental issues of women's struggle, are produced in social media, which is a part of daily life. The conceptual framework of the study is based on three main lines. Firstly, the feminist theory was examined by focusing on motherhood and the changes and perspectives in the discourses on motherhood were discussed. Then, a summary of how capitalist culture and technological advances have transformed the identities of women and motherhood is presented. Finally, it is stated that how historical, social, and cultural changes occurred in motherhood practices. In this study, the research area is Instagram's phenomenal motherhood profiles. 20 motherhood profiles were examined for 3 years by digital ethnography method. The posts about motherhood made by these popular profiles, whose number of followers ranged from 100 thousand to one million, were analyzed by including views, discourses, practices and comments of the followers. In the results of this study, perfect images of motherhood are reproduced on social media, phenomenal mothers are idolized by their followers, a medium of solidarity is established on social media against the pressure by the ideal mother model towards women, motherhood creates endless inadequacies on women, women participating in business life fighting with their conscience, the pressures of women on each other towards ideal motherhood discourses, new consumption habits created by motherhood specialization and fathers are not included in the phenomenal motherhood profiles.