İş sözleşmesinin kurulması
Conclusion of the employment contract
  1. Tez No: 680290
  2. Yazar: GÖKHAN TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 508
Özet
Bu çalışmada iş sözleşmesinin kurulmasının hüküm ve sonuçları, bağımsız düşünülemeyeceği iki hukuki kurum olan sözleşme kurma özgürlüğü ile sözleşme müzakeresi sürecini de içerecek şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde işverenin iş sözleşmesi kurma özgürlüğünün anlamı, gelişim seyri ve kapsamı üzerinde durulduktan sonra ölçülülük ilkesinin bu özgürlüğü sınırlayıp sınırlayamayacağı, kanuni sınırlamaların ne şekilde nitelendirilip, sınıflandırılabileceği ile kanuni sınırların ihlaline uygulanacak yaptırımlar incelenmiştir. Bu incelemenin neticesinde ulaşılan sonuçlar, işverenin iş sözleşmesi kurma özgürlüğünün kanuni sınırları olarak nitelendirilen hükümlere ayrı ayrı uyarlanmış ve devamında iş sözleşmesi kurma özgürlüğünün özel hukuk kişilerince sınırlanması imkânları araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde işe alım süreci, iş ilanı ve iş görüşmesi safhası olmak üzere iki ana başlık altında incelenmiştir. İş ilanı aşamasında, işverenin iş ilanı belirleme özgürlüğünün yegane sınırı olan ayrımcılık yasakları ile ilişkisi ortaya konulmaya uğraşılmıştır. İş görüşmesi aşamasında ise işveren ile işçi adayının yükümlülükleri ve bu kapsamda bilhassa bilgilendirme yükümlülüğü ile bu yükümlülüklere aykırılığın sonuçları incelenmiştir. Ayrıca iş görüşmesi süreci bakımından özel bir güven pozisyonu işgal eden eski işverenin çalışma belgesi düzenlemeden doğan sorumluluğu üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde iş sözleşmesinin kurulma düzenleri incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle tarafların karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanları neticesinde iş sözleşmesinin kurulması hususu ele alınmış ve iş sözleşmesinin kurulması için gerekli ve aynı zamanda yeterli uyuşmanın kapsamı tespit edilmiştir. Sonrasında Türk Borçlar Kanunu m. 394/2'de düzenlenen iş sözleşmesi karinesinin hukuki niteliği, işlevi, uygulanma şartları ile hüküm ve sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the terms and consequences of the conclusion of the employment contract are evaluated together with employer's freedom to conclude a contract and negotiation for the employment contract which are two legal institutions that conclusion of the employment contract cannot be considered independently. In the first part of the study, after dwelling on the meaning, development course and scope of the employer's freedom to conclude a contract, the questions such as whether the principle of proportionality can restrict this freedom, how the legal restrictions can be qualified and classified, and which sanctions can be applied to the violaiton of the legal restrictions are examined. After that answers of these questions have been adapted seperately to the provisions that defined as the legal restrictions of the employer's freedom to conclude a contract and the possibilities of restricting the freedom to conclude employment contract by private persons have been investigated. In the second part of the study, the recruitment process is examined in two main chapter, namely job announcement and negotiation for the employment contract. In the job announcement chapter, it has been attempted to reveal the relationship between prohibion of discrimination which is the only restriction of the employer's freedom to form job announcement. In the negotiation for the employment contract chapter, obligations ef the employer and the employee candidate, especially obligation to inform and the consequences of breaching of these obligations have been examined. In addition, the liability of the former employer, who occupied a special reliance position in terms of negoation process, arising from issuing testimonial was emphasized. In the third and last part of the study, schemes of the conclusion of the employment contract has been examined. In this context, as a first scheme conclusion of the employment contract which is the result of mutual and compatible declarations of will of the parties is discussed and the scope of the necessary and at the same time sufficient agreement for conclusion of the employment contract has been determined. After that legal nature, function, conditions of implementation and legal results of the presumption of employment contract that is provided in Article 394/2 of Turkish Code of Obligation have been discussed.