Genç seçmenlerin siyasal reklam kampanyalarına yönelik tutumları: 2019 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Seçimi üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
The attitude of young voters towards political advertising campaigns: A comparative study on the 2019 Ukrainian Presidential Election
  1. Tez No: 680319
  2. Yazar: RUSTEM RUSTEMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEYNEP ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Siyasal pazarlama seçimler gibi siyasi faaliyetlerin, lider veya parti siyasetlerinin ve seçmen davranışlarının analiz edilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Siyasal pazarlama iletişimi olarak siyasal reklamcılık çağdaş siyasette seçim kampanyalarının ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Bu tez siyasal pazarlama ve reklamcılık kapsamında 2019 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmaktadır. Son zamanlarda siyasete eğlence unsurlarının katılmasıyla birlikte ortaya çıkan“eğlencelik siyaset”olgusu siyasal pazarlama ve reklamcılık için önemli bir hale gelmiş ve 2019 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde geleneksel siyasetçi olan Poroşenko'ya karşı yarışan, komedyen Zelensky'nin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Ukrayna siyasetinde kendisine yer edinmiştir. Nicel araştırma yöntemleri kullanan bu çalışma geleneksel ve eğlencelik siyaset olgularını taşıyan iki farklı adayın uyguladıkları siyasal pazarlama ve reklam stratejilerini ve onlar arasındaki farkları ortaya çıkarmaktadır. Araştırma sonucunda farklı duruşlara sahip Poroşenko ve Zelensky arasında reklam, medya, mesaj stratejileri ve diğer unsurlar açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Genel olarak Poroşenko rasyonelliğini kullanarak geleneksel bir siyasal kampanya yürütürken, komedyen Zelensky ise espiri ve mizah anlayışını kendi kampanyasına da yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Political marketing is of great importance in analyzing political activities such as elections, leader or party politics, and voter behavior. Political advertising as political marketing communication is an integral part of election campaigns in contemporary politics. This thesis focuses on the 2019 Ukrainian Presidential elections within the scope of political marketing and advertising. The phenomenon of“entertainment politics”, which has recently emerged with the addition of entertainment elements to politics, has become important for political marketing and advertising and has taken its place in Ukrainian politics with the election of the comedian Zelensky, who competed against Poroshenko, a traditional politician, in the 2019 Ukrainian Presidential elections. This study, which uses quantitative research methods, reveals the political marketing and advertising strategies implemented by two different candidates carrying traditional and entertainment politics and the differences between them. As a result of the research, significant differences were found between Poroshenko and Zelensky, who had different positions, in terms of advertising, media, message strategies and other elements. In general, Poroshenko carried out a traditional political campaign using his rationality, while comedian Zelensky reflected his sense of humor in his own campaign.