Cari açığa faiz, enflasyon ve döviz kuru perspektiflerinden bakış; Türkiye örneği
Current deficit from interest, inflation and currency currency perspectives; the case of Turkey
  1. Tez No: 680320
  2. Yazar: NACİYE ILICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Cari açık sorunu, son yıllarda Türkiye'nin kronik sorunlarından biri haline gelmeye başlamıştır. Makro ekonomik dengenin sağlanması için cari açığın gayri safi yurtiçi hasıla içindeki payının kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu nedenle cari açığı etkileyen faktörleri analiz etmek, cari açık üzerinde hangisinin payının daha çok olduğunu ortaya koymak oluşturulacak ekonomi politikaları için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin 2002-2019 yılları arasındaki cari açığı VAR modeli ve Granger nedensellik testi ile analiz edilecektir. Çalışmanın amacı cari açığı etkileyen faktörlerin bütününü ortaya koymak ve cari açığın finansmanı olarak görülen fakat yine Türkiye ekonomisinin büyük sorunlarından birisi olan enflasyon, dış ticaretimizde en önemli faktör olan döviz kuru ve ülkeye yabancı sermaye girişini etkileyen faiz oranı üçlüsünün cari açık ile ilişkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Currentaccountdeficit has startedtobecomeone of Turkey'schronicproblems in recentyears. The share of the currentaccountdeficit in the grossdomesticproductshould be takenundercontrol in ordertoachievemacroeconomicbalance. For this reason, analyzing the factorsaffecting the currentdeficit and revealingwhich has the mostshare in the currentaccountdeficit is of greatimportance for the economicpoliciesto be formed. In this study, Turkey'scurrentaccountdeficitbetween the years 2002-2019 will be analyzed by VAR model and Grangercausality test. The study aimstoreveal the totality of the factorsaffecting the currentaccountdeficit and the currentaccount is seen as deficitfinancing, but again, one of the majorproblems of Turkey'seconomy, inflation, foreigntrade has the mostimportantfactor in the exchange rate and triple the interest rate affects the foreigncapitalinflowto the country is toreveal the relationshipbetween the currentaccountdeficit.