A structural VAR analysis of the impact of Hallyu on tourism inbound to Korea
Hallyu'nun Kore turizm sayısı üzerindeki etkisinin yapısal VAR analizi
- Tez No: 680324
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇAĞLARIRMAK USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmanın amacı, Hallyu'nun Kore'ye yönelik turizm talebi üzerindeki etkisini incelemektir. Hallyu, 'Kore popüler kültürünün yurtdışındaki popülaritesini' ve genel olarak 'Kore kültürünün kendisini' ifade eder. Hallyu fenomeni tüm dünyada gözlemlenmektedir, ancak Hallyu çalışmaları yalnızca Kore'nin komşu ülkeleri bağlamında ele alınmıştır ve anket yöntemi ile sınırlı kalmıştır. Literatürde yer alan bu eksikliği gidermek üzere, çalışmamız beş kıtadan 18 ülkeye ilişkin verileri ele almış ve Hallyu'yu SVAR analizi ile incelemiştir. SVAR analizi sonuçları, Hallyu talebinin sadece komşu ülkeler için değil, aynı zamanda Kore'ye olan coğrafi mesafelerine rağmen Anglosphere ve Avrupa ülkeleri için de Kore'ye yönelik turizm talebini etkilediğine işaret etmektedir. Çalışmamızın, geniş bir coğrafi etki yelpazesinde ve ekonometrik analiz bağlamında Hallyu'nun anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the impact of Hallyu on the tourism demand to Korea. Hallyu refers to narrowly 'popularity of Korean popular culture in abroad' and broadly 'Korean culture itself'. Under circumstance that the Hallyu phenomenon is being observed all over the world, yet Hallyu studies only remain in the Korea's neighboring countries and depend on survey method. To overcome such limitation, our study covers 18 countries from five continents and identifies Hallyu as an econometric variable in the SVAR analysis. The SVAR analysis results confirmed that the Hallyu demand influences tourism demand to Korea not only for neighboring countries but also for Anglosphere and European countries despite the geographical distance from Korea. The result of our study will provide a new perspective on the study of Hallyu in a broader range of influence and in econometric analysis.