Siyasal bileşenlerin siyasal başarıya etkisinde liderlik görevlerinin rolünün incelenmesi ve bir araştırma
Mediator role of leadership functions in the relationship between political components and political success: A case study
  1. Tez No: 680325
  2. Yazar: ZEKİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Demokratik sistemlerde, vatandaşın temsiliyeti siyasal partiler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu çerçevede seçmen bağlılığının artırılması, bunun sürekli hale gelmesiyle siyasal başarıyı elde etmeye çalışan siyasal partiler, günün koşullarını doğru analiz ederek politikalarını şekillendirmek zorundadır. Bu noktadan hareketle hazırlanan araştırmada, siyasal başarının oluşumu, siyasal bileşenlerin etkisi ve liderlik görevlerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 572 kişilik katılımcı grubu ile analiz çalışması yapılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen siyasal bileşenler ölçeği, liderlerin görevleri ölçeği, siyasal başarı ölçeği ile birlikte demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23.00 ile yapılmış olup; faktör ve güvenirlik analizleri, betimleyici istatistikler, korelasyon, regresyon, t-test ve anova'dan yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, siyasal bileşenlerinin liderlerin görevlerine yönelik algı ve siyasal başarı üzerinde artırıcı etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte liderlerin görevleri de siyasal başarıyı artırmaktadır. Aracı rolün değerlendirilmesi için yapılan analizlerde ise liderlerin görevlerinin, örgüt kültürünün unsurları siyasal bileşenlerinin siyasal başarı üzerindeki etkisinde aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Demokratik yönetim ve demokratik liderlik tarzlarına ilişkin algı artan yaş ile birlikte azalmakta, liderlerin görevlerine ilişkin algı ise artmaktadır. Küçük yaş grubundaki katılımcıların ise siyasal başarı algısı daha yüksektir. Eğitim düzeyi açısından yapılan değerlendirmelere göre, lisans ve lisansüstü mezunu katılımcıların örgüt kültürünün unsurları ve liderlerin görevlerine ilişkin algıları yüksek, siyasal başarı algıları ise düşüktür. Bununla birlikte gelir düzeyi arttıkça örgüt kültürünün unsurları ve liderlerin görevlerine ilişkin algı da artmaktadır. Araştırmanın sonuçları, siyasal başarı elde edebilmenin en önemli kıstasının, demokratik yönetim ve demokratik liderlik tarzının örgüt kültürüne dönüşmesiyle siyasal başarının sağlanacağı yönündedir. Siyasal partiler siyasal başarının sürdürülebilir olması için bu konuda seçmen taleplerini doğru algılamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Representation of citizens in democratic systems is provided through political parties. Within this framework, political parties trying to achieve political success with increasing voter loyalty and becoming permanent have to shape their policies by analyzing the conditions of the day correctly. In this study, it is aimed to reveal the effect of political components and leadership roles on political success. Within the scope of the research, an analysis study was conducted with a participant group of 572 people. The political components scale, the leaders' duties scale, the political success scale and the demographic information form were used. Factor and reliability analysis, descriptive statistics, correlation, regression, t-test and ANOVA were used on SPSS for analyses. The obtained findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings obtained from the research, political components have an increasing effect on the perception of leaders' duties and political success. However, the duties of leaders also increase political success. In the analyzes conducted to evaluate the intermediary role, it was determined that the duties of the leaders played a mediating role in the relationsheep between organizational culture and political success. The perception of democratic governance and democratic leadership styles decreases with increasing age, while the perception of leaders' roles increases. Participants in the younger age group have a higher perception of political success. According to the evaluations made in terms of education level, the perceptions of the undergraduates' and graduates' about the elements of organizational culture and the duties of the leaders are high, and their perception of political success is low. However, as the income level increases, the perception of the elements of organizational culture and the roles of leaders also increases. The results of the research show that the most important criterion for achieving political success is that political success will be achieved by transforming democratic management and democratic leadership style into organizational culture. Political parties must correctly perceive the demands of the voters in this regard in order for the political success to be sustainable.