Nepotizmin örgütsel çatışma ve işten ayrılma niyetine etkisi: Vakıf üniversitelerinde bir araştırma
The effect of nepotism on organizational conflict and leave of employment: A research on foundation universities
- Tez No: 680329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Endüstri devrimi sonrası ortaya çıkan yeni çalışma biçimleri, insanlar ve toplumsal yapı üzerinde, sosyal ilişkiler noktasında bir dönüşüme neden olmuştur. İş bulabilme ve zor çalışma koşullarında“hayatta kalabilme”kaygısı, bireyleri etik olmayan davranışlara da yönlendirebilmekte, bu bağlamda, mevcut şartların değişmesi ile birlikte sağlıklı bir toplumun özelliklerinden sayılan güven ve eşitlik gibi değerlerin ihlal edildiği gözlemlenebilmektedir. Özellikle, kurumsallaşamama, ekonomik sorunlar ve yetki ve liyakat dengesinde bozulma üzerinde durulması gereken ve çözüm bekleyen konular arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, her insanın hayatını sürdürülebilmesi noktasında, çalışma hakkı ve eşitlik kavramlarını, vakıf üniversitelerinde nepotizm eğiliminin ne ölçüde etkili olduğu, örgütsel çatışmaya neden olup olmadığı ve bunun sonucunda işten ayrılma niyetinin oluşup oluşmadığı çerçevesinde tartışmaktır. Çalışmada, nepotizmin çatışmaya neden olduğu hipotezi üzerinden, avantajları ve dezavantajlarına karşı alınacak önlemler ile çatışmaya neden olan faktörler ve çözüm yöntemleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The new forms of working that emerged after the industrial revolution caused a transformation on people and social structure, at the point of social relations. The anxiety of finding a job and“surviving”in difficult working conditions can also lead individuals to unethical behaviors, and in this context, it can be observed that values such as trust and equality, which are among the characteristics of a healthy society, are violated with the change of existing conditions. Especially, lack of institutionalization, economic problems and the deterioration in the balance of authority and merit are among the issues that need to be emphasized and await a solution. In this context, the aim of the study is to discuss the concepts of right to work and equality, the extent to which the nepotism tendency is effective in foundation universities, whether it causes organizational conflict, and whether there is an intention to quit as a result of this. In the study, over the hypothesis that nepotism causes conflict, the precautions to be taken against its advantages and disadvantages, the factors causing conflict and their solution methods will be examined.