Marka şehir olan İstanbul'un işletme açısından inceleme modeli
Review model of Istanbul, a brand city in terms of operation
  1. Tez No: 680336
  2. Yazar: EMEL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tıpkı işletmeler gibi şehirler de günümüz dünyasında bir rekabet ortamı içerisine girmişlerdir. Bu rekabet ortamında şehirler ayırt edici özelliklerini ön plana çıkararak bir işletme bilincini benimsemişlerdir. Literatürde marka imajının genellikle bilişsel ve duygusal faktörlerden ve bu faktörlerin sonucu olarak ortaya çıkan genel imajdan oluştuğu vurgulanmaktadır. İşletme bilinci, şehirleri marka olma yolunda geliştirirken bir şirket olarak stratejiler oluşturmasını tetiklemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, markalaşmış şehirlerin işletme açısından incelenme modelinin oluşturulmasıdır. Bununla birlikte, bir işletme olarak kendini ispatlamış İstanbul'un marka şehirlerinin, işletme modeline göre incelenmesi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Just like businesses, cities have entered into a competitive environment in today's world. In this competitive environment, cities have adopted a business awareness by emphasizing their distinctive features. It is underlined in the literature that brand image is generally composed of cognitive and emotional factors and the general image that emerges as a result of these factors.Business awareness triggers the creation of strategies as a company while developing cities to become a brand. The main purpose of this study is to create a model for the study of branded cities in terms of business. However, the Barcelona and London brand cities that have proven themselves as a business will be examined accoring to the business model.