Dönüşümcü liderliğin işgören performansına etkisinde rol çatışmasının aracılık rolü
Role conflict in the impact of transformational leadership on employee performance
- Tez No: 680337
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, dönüşümcü liderlik, rol çatışması ve işgören performansı arasındaki ilişkileri doğrudan, dolaylı ve toplam etkiler bağlamında ortaya koymaktır. Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 pandemisinden dolayı online anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Kolayda ve kartopu örnekleme yöntemleri ile Adana ilinde 265 kamu ve özel sektör çalışanından veri toplanmıştır. Veri analizinde keşfedici faktör analizi (KFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), Pearson korelasyon analizi, Cronbach Alfa güvenilirlik testi, yapısal eşitlik modeli (YEM) yol analizi ve SOBEL testi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, dönüşümcü liderliğin rol çatışması ve işgören performansını etkilediği tespit edilmiştir. Rol çatışmasının da işgören performansını etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca dönüşümcü liderliğin işgören performansına etkisinde rol çatışmasının kısmi aracılık rolü olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationships between transformational leadership, role conflict and employee performance in the context of direct, indirect and total effects. Due to the Covid-19 pandemic, which has had an impact all over the world, data was collected by online survey method. Data were collected from 265 public and private sector employees in Adana by convenience and snowball sampling methods. Exploratory factor analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), Pearson correlation analysis, Cronbach Alpha reliability test, structural equation model (SEM) path analysis and SOBEL test were used in data analysis. As a result of the analysis, it has been determined that transformational leadership affects role conflict and employee performance. It has been found that role conflict also affects employee performance. In addition, it has been revealed that role conflict has a mediating role in the effect of transformational leadership on employee performance.