Construction of evidently positive series and an alternative construction for a family of partition generating functions due to Kanade and Russell
Bariz pozitif katsayılı serilerin inşası ve Kanade ve Russell'ın bir parçalanış üreteç fonksiyon ailesi için farklı bir inşa
- Tez No: 680387
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN KURŞUNGÖZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Parçalanışlar için üreteç fonksiyonlar inşa etmek, özellikle parçalanışların üreteç fonksiyonları olarak bariz pozitif seriler inşa etmek oldukça ilginç bir problemdir. Son zamanlarda, Kurşungöz, Capparelli özdeşlikleri ve Göllnitz-Gordon özdeşlikleri tarafından sunulan fark koşullarını sağlayan parçalanışlar için, Kanade ve Russell sanılarının altısında sunulan belirli fark koşullarını sağlayan parçalanışlar için ve Schur'un parçalanış teoremindeki tekrar koşulunu sağlayan parçalanışlar için üreteç fonksiyonlar olarak bariz pozitif seriler inşa etmiştir. Bu tezde, Kanade ve Russell'a ait bir parçalanış üreteç fonksiyon ailesi için alternatif bir inşa sunduk. Alternatif inşamızda, tırtıklı parçalanışlar yerine sıradan parçalanışları kullandık. Kanade ve Russell'a ait parçalanışlar için bariz pozitif seriler olan yeni üreteç fonksiyonlar da sunduk. Bu üreteç fonksiyonları elde edebilmek için, öncelikle bir anahtar sonsuz çarpım için bariz pozitif bir seri inşa ettik. Bu inşada, rastgele bir parçalanışı, bir taban parçalanışla beraber, hareketleri birebir olarak kaydeden bazı yardımcı parçalanışlara ayrıştırmak için bir dizi kombinatoryal hareket kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction of generating functions for partitions, especially construction evidently positive series as generating functions for partitions is a quite interesting problem. Recently, Kurşungöz has been constructed evidently positive series as generating Functions for the partitions satisfying the difference conditions imposed by Capparelli's identities and Göllnitz-Gordon identities, for the partitions satisfying certain difference conditions in six conjectures by Kanade and Russell and the partitions satisfying the multiplicity condition in Schur's partition theorem. In this thesis, we give an alternative construction for a family of partition generating functions due to Kanade and Russell. In our alternative construction, we use ordinary partitions instead of jagged partitions. We also present new generating functions which are evidently positive series for partitions due to Kanade and Russell. To obtain those generating functions, we first construct an evidently positive series for a key infinite product. In that construction, a series of combinatorial moves is used to decompose an arbitrary partition into a base partition together with some auxiliary partitions that bijectively record the moves.