Trapdroid: Bare-metal android malware behavior analysis framework
Trapdroid: Zararlı android uygulamalarının gerçek cihazlar üzerinde davranışsal analizi
- Tez No: 680388
- Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT LEVİ, PROF. DR. ERKAY SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zararlı mobil uygulamalar; devletlere, şirketlere ve son kullanıcılara yönelik ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Siber güvenlik uzmanları da bu tarz zararlı uygulamaları sürekli olarak analiz edip daha iyi bir tespit sistemi ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. TRAPDROID ismini verdiğimiz çalışma, zararlı yazılımları dinamik olarak davranışsal analizini gerçek cihazlar üzerinde gerçekleştirebilmektedir. Bu platform, sistem çağrıları ile birlikte uygulamaların süreçler arası iletişimini ve donanımsal performans metrikleri harici herhangi bir bağımlılığı olmadan toplayabilmektedir. Tüm bu toplanan veriler ve metrik değerler, özel olarak yazılmış betikler (UPL - UBF Processing Language) kullanılarak davranışsal bilgiler içeren özel bir formata (UPF - Unified Behavior Format) dönüştürülmektedir. Geliştirdiğimiz zararlı yazılım tespit sisteminin başarısını ölçebilmek için kullanılan tanınmış veri kümeleri, özel olarak geliştirilen zararlı yazılımlar ve henüz daha sınıflandırılması yapılmamış uygulamalar ile zenginleştirilmiştir. Projemiz geliştirilmeye açık olmasının yanı sıra, hızlı ve yüksek bir başarı oranı ile mobil cihazlardaki zararlı yazılımları gerçek zamanlı olarak tespit edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the realm of mobile devices, malicious applications pose considerable threats to individuals, companies, and governments. Cyber security researchers are in a constant race against malware developers and analyze their new methods to exploit them for better detection. In this thesis, we present TRAPDROID, a dynamic malware analysis framework mostly focused on capturing unified behavior profiles of applications by analyzing them on physical devices in real-time. Our framework processes events which are collected from system calls, binder communications, process stats, and hardware performance counters. Afterwards, it combines them into a simple, yet meaningful behavior format named UBF (Unified Behavior Format) using UPL (UBF Processing Language) scripts. We evaluated our framework's accuracy and performance on the up-to-date malware dataset, which contains widely-known variants, custom crafted malicious applications, 0-day, and 1-day samples. The framework is easy to use, extensible, fast, and providing high accuracy in malware detection with relatively low overhead.