Determining which octopamine receptor is the link between appetite and fluctuating trehalose levels in the honey bee
Bal arısında iştah ile dalgalanan trehaloz seviyeleri arasındaki bağlantının hangi oktopamin reseptörü olduğunun belirlenmesi
  1. Tez No: 680413
  2. Yazar: SALEH GHANEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHRISTOPHER LOUIS MAYACK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tarlacı bal arıları enerji tüketimi fazla olan uçma eylemini gerçekleştirdikleri için enerji gereksinimleri yüksek arılardır.Bu nedenle bu bal arıları iştah mekanizmasının çalışılabilmesi için iyi bir model organizmadırlar. Trehaloz, bal arısının hemolenfinde bulunan ana şekerdir. Trehalozun hemolenfte dalgalanan seviyeleri, beyinde oktopamin (OA) ile bir bağlantı olup olmadığını belirlemek için araştırıldı. İlk olarak, toraks şekeri enjeksiyonu kullanarak hemolenf şeker seviyelerini manipüle ettik ve bu manipülasyonun tüm yaş sınıflarında iştahta en büyük değişikliklere sebep olduğunu, en büyük değişimin ise tarlacı arılarda meydana geldiğini gözlemledik. Trehaloz seviyelerinin düşürülmesi, bal arısı beynindeki oktopamin seviyelerinde bir artışa neden olmuştur. İştah mekanizmasının, ILP1 ve ILP2 gen ekspresyonu ile belirtildiği gibi, glukoz-insülin sinyal yolundan bağımsız olduğunu gözlemledik. Bu sonuçlara dayanarak, iştah düzenlemesindeki rolünü belirlemek için oktopamin beta reseptörü alt tür 2'nin knockdown edilmesi için bir CRISPR-cas9 plazmidi tasarladım. Fura-2 biyosensörü, yeni elde edilmiş bir Ame711 hücre hattında kalsiyum sinyalini ve oktopamin reseptörlerinin varlığını ölçmüştür. Gelecekteki çalışmalarda, CRISPR-cas9 kompleksini in vivo teslimi için bir vektör olarak kullanmadan önce transdüksiyon verimliliğini belirlemek için Ame711 bal arısı hücre hattını kullanarak bakulovirüsün transdüksiyon verimliliğini test edeceğim. Özetle, yeni geliştirilen bu araçları kullanarak, bal arısında oktopamin ile iştah düzenlemesi arasında nedensel bir bağlantı olup olmadığını tespit etmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
For foraging honey bees, fluctuating energy demands are high because at times they must sustain flight which is energetically expensive. Therefore, they provide an ideal model for studying how an organism can precisely regulate their appetite. Trehalose is the main sugar found in the hemolymph of the honey bee. The fluctuating level of this sugar was investigated to determine if there is a connection with the octopamine (OA) level in the brain. First, we manipulated the hemolymph sugar levels using thorax sugar injections and found that they were most effective in the forager age class, which corresponded with the largest changes in appetite across all age classes. The lowering of trehalose levels corresponded with an increase in octopamine levels in the honey bee brain. The appetite regulation observed was independent of the glucose-insulin signaling pathway as indicated by ILP1 and ILP2 gene expression. Based on these results, I designed a CRISPR-cas9 plasmid to knockdown the octopamine beta receptor subtype-2 to determine its role in appetite regulation. The fura-2 biosensor measured calcium signaling and the presence of octopamine receptors in a newly established Ame711 cell line. In future work, I will test baculovirus' transduction efficiency using the Ame711 honey bee cell line to determine its transduction efficiency before using it as a vector to deliver the CRISPR-cas9 complex in vivo. In summary, using these newly developed tools, identifying whether there is a causal link between octopamine and appetite regulation in the honey bee will be possible.