Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi sigara bırakma polikliniklerine başvuran hastalarda başarısızlığa neden olan faktörlerin belirlenmesi
Determining factors which cause failure in quitting attempts in patients whom applied Atatürk Training and Research Hospital smoking cessation clinics
- Tez No: 435734
- Danışmanlar: DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Tütün kullanımı, başarısız bırakma girişimi yani nükslerle seyreden, tedavi edilebilir kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Tedavinin başarısını etkilen pek çok faktör mevcuttur. Bu çalışmada sigara bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigara bırakmada başarısızlığa neden olan faktörlerin belirlenmesi ve ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Ocak 2016- 15 Haziran 2016 tarihleri arasında yürütülmüş olup vakakontrol tipinde bir çalışmadır. Çalışmaya Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği bünyesindeki sigara bırakma polikliniklerine başvurmuş ve en az 6 aydır takip edilen kişiler dâhil edilmiştir. En az 3 aydır sigara içmediği belirlenen kişiler kontrol grubuna seçilmiştir. Veriler hasta dosyalarından elde edilmiş ve elektronik ortama aktarılmış, Statistical Package for Social Sciences Version 15.0 (SPSS 15) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular:Çalışmaya toplamda vaka grubunu oluşturan 82 kişi, kontrol grubunu oluşturan 116 kişi olmak üzere 198 kişi dâhil edildi. Kadın/erkek oranı 0,33 olarak saptandı. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 43,6 ± 11,6 yıl olarak bulundu. Lojistik regresyon analizinde siga-rayı bırakma deneme sayısının 2'den az olmasının, ek kronik hastalık bulunmasının, günlük içilen sigara miktarının 15'ten fazla olmasının sigara bırakmada başarısızlık riskini artırdığı saptanırken, çocuk sahibi olmanın sigarayı bırakmada başarı şansını artırdığı belirlendi. Sonuç: Sigarayı bırakma her yaş grubu için önem arz etmektedir. Gençlerin sigaraya başla-masını önlemek ve sigara içenlerin bir an önce bırakmasına yardımcı olmak tüm hekimlerin hedefi olmalıdır. Fiziksel bağımlılık skoru yüksek olanlarda farmakolojik tedavi iyi değerlen-dirilmelidir. Daha önce başarısız girişimi olan hastalara ilk denemelerden sonra başarı şansının arttığı anlatılarak motive edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tobacco use is accepted as a cureable chronic disease including unsuccessful quit attempts meaning recurrences. There is many factors that effects the success of the treatment. The aim of this study is to determine factors which cause failure in quitting smoking and relevance of them. Materials and Methods: This is a case control study carried out between January 1st 2016 and July 15th 2016. Patients whom applied smoking cessation clinic in Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine Clinicand had followed up at least 6 months were included in the study. Patients with at least 3 months of abstinence constituted the control group. Data was computerised and analysed with Statistical Package for Social Sciences Version 15.0. Results: 82 patients in case group, 116 patients in control group and total of 198 patients were included. Female/male ratio was found 0.33. The mean age of participants was 43.6 ± 11.6 years. Logistic regression analysis indicated that less than 2 quit attempts, consuming more than 15 cigarettes per day and having a chronic disease increases risk of unsuccessful quit attempt, whilehaving a child decreases the risk of unsuccessful quit attempt. Conclusion: Smoking cessation is important in all age groups. Preventing smoking initiation among young people and helping people who want to quit smoking must be goals of all physicians. Pharmacological treatment must be considered in patients with high nicotine dependence scores. Patients who had unsuccessful quit attempts in the past should bemotivated and explained that success of quit attempts increase after the first attempts.