Lojistik sektörü özelinde endüstri 4.0 farkındalık düzeyleri üzerine bir araştırma
A research on industry 4.0 awareness levels specific to the logistics sector
  1. Tez No: 680415
  2. Yazar: AHMET TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde işletmelerin mevcudiyetini sürdürebilmeleri ve rekabet avantajı elde etmeleri teknolojik getirilerin farkında olmalarına bağlıdır. İlk olarak 2011 yılında Almanya'da ortaya çıkan, Endüstri 4.0 olarak da anılan dördüncü endüstriyel devrim beraberinde getirmiş olduğu teknolojik yeniliklerle neredeyse tüm sektörler için yeni bir çağın kapısını aralamış bulunmaktadır. Tedarik zincirinin her noktasında hayati öneme sahip olan lojistik sektörünün bu devrimden en çok etkilenen sektörlerden olması beklenen bir durumdur. Yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinde Türk lojistik sektörünün stratejik ve jeopolitik konum avantajını kaybetmemesi adına dördüncü endüstriyel devrimin lojistik sektörüne uyarlanması olarak ifade edilebilen Lojistik 4.0 teknolojilerine adapte olmaları elzemdir. Bu doğrultuda çalışmada endüstriyel devrimler sırasıyla incelenmiş, devrimlerin ortaya çıkış nedenleri ve tarihsel süreçlere, devrimler neticesinde ortaya çıkan sosyal ve kültürel değişimlere değinilmiş, Endüstri 4.0 devrimini meydana getiren bileşenlere detaylıca yer verilmiş, Lojistik 4.0'ın bileşenleri ve lojistik sektörü Endüstri 4.0 farkındalığından bahsedilip, literatür taramasına yapılmıştır. Son bölümde ise lojistik sektöründe Endüstri 4.0 farkındalığı üzerine anket veri toplama yöntemi kullanılarak uygulama yapılmış, toplamda 233 adet geçerli katılımcıya ulaşılmış, Konya ilinde faaliyet gösteren lojistik firmalarının Endüstri 4.0 farkındalık düzeyleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile demografik değişkenlere göre analiz edilip sonuçlandırılmıştır. Genel olarak işletmelerin Lojistik 4.0 teknolojilerini aktif bir şekilde kullanıp kullanmamaları fark etmeksizin belirli bir farkındalık düzeyine sahip olduğu, fakat uygulama noktasında istenilen seviyede olmadığı, pasif kaldığı tespit edilmiş, bulgular neticesinde çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the existence of businesses and their competitive advantage depend on being aware of technological returns. The fourth industrial revolution, also known as Industry 4.0, which first emerged in Germany in 2011, has opened the door to a new era for almost all sectors with its technological innovations. It is expected that the logistics sector, which has vital importance at every point of the supply chain, will be one of the sectors most affected by this revolution. It is essential for the Turkish logistics sector to adapt to Logistics 4.0 technologies, which can be expressed as the adaptation of the fourth industrial revolution to the logistics sector, in order not to lose the advantage of the strategic and geopolitical position of the Turkish logistics sector in the process of change and transformation. In this direction, in this study, industrial revolutions were examined in order, the reasons for the emergence of revolutions and historical processes, the social and cultural changes that emerged as a result of the revolutions were mentioned, the components that made up the Industry 4.0 revolution were given in detail, the components of Logistics 4.0 and the logistics sector Industry 4.0 awareness were mentioned and the literature was scanned. In the last part, an application was made on Industry 4.0 awareness in the logistics sector by using the survey data collection method, a total of 233 valid participants were reached, and the Industry 4.0 awareness levels of the logistics companies operating in Konya was to be determined. In the conclusion part of the study, the data obtained were analyzed and concluded with the SPSS statistical program according to demographic variables. In general, it has been determined that businesses have a certain level of awareness, regardless of whether they use Logistics 4.0 technologies actively or not, but it is not at the desired level at the point of application and remains passive, and various suggestions are given as a result of the findings.