Masa ve sehbalarda ortadan sütun ayakların mukavemetinin belirlenmesi
The comporison of resistance into the middle column legs for the tables and the easels as to construction and wooden type
  1. Tez No: 68043
  2. Yazar: MEHMET KÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
MASA VE SEHPALARDA ORTADAN SÜTUN AYAKLARIN MUKAVEMETÎNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet KÖKSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Bu araştırmada, ortadan sütun ayaklı masa ve sehpalarda en çok kullanılan kavelalı ve kırlangıç kuyruğu kızaklı birleştirmelerden hangisinin ahşap türü ve konstrüksiyona göre daha dayanıklı olduğu tespit edilmektedir. Bu amaçla, masa ve sehpa ayağı üretiminde en çok kullanılan malzemelerden I. sınıf san çam (pinus silvestrıs) ve I. sınıf kayın (fagus orientalis) ağacı kullanılmıştır. Yapıştırıcı olarak (PVA) Polivinilasetat tutkalı seçilmiştir. Her birleştirme için 15 er adet deney numunesi hazırlanmıştır. Uygulama ölçülerinde hazırlanan deney numunelerine Üniversel deney makinasında basma testi uygulanmıştır. Deneyler sonucunda kırlangıç kuyruğu birleştirmenin daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 225.12.01 Anahtar Kelimeler : Ahşap Mobilya, sütun ayak, kavelalı birleştirme, kırlangıç kuyruğu kızaklı birleştirme. Sayfa adedi : 52 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Mehmet KÖKSU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT In this study, it has been researched that which joining technique, treenail or interlocking joint is the most common technique used in joining the column leg of the easels, is more resistant. For this reason, 1 st class beech and 1 st class pine as wood which are common in table and easel production, have been chosen. PVA (Plyvinilacetat) glue as the sticking material has been chosen. For each joining type, 15 experimental samples have been prepared. Experimental samples prepared in their real measurements have been tested at the universal test machine. As a result it has been proven that the interlocking joint is more resistant than the treenail. Science code : 225.12.01 Key Words : Wooden furniture, the column leg, treenail joint, interlocking joint. Page number : 52 Adviser : Assistant Associate Professor Mustafa ALTINOK.