Gerçeğe uygun değer ölçümlerinin denetiminde uzman çalışmalarının kullanılması: Ankara ili örneği
Using the work of specialist in auditing fair value measurements: Case of Ankara
- Tez No: 680434
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Gerçeğe uygun değer ölçümleri, gelecekte meydana gelebilecek olayları bugünden tahmin ederek, varlık ve borçlarının değerlerinin bugünden belirlenmesini gerektirmektedir. Gelecekte gerçekleşecek olayların bugünden bilinmesi mümkün değildir. Bu da gerçeğe uygun değer ölçümlerinin yüksek oranda belirsizlik içerdiğinin göstergesidir. Gerçeğe uygun değer ölçümleri; işletmenin finansal tablolarını doğrudan etkilediği için bağımsız denetim açısından önemli bir alandır. Gerçeğe uygun değer ölçümlerinin hazırlanması ve denetiminin yapılması için finans ve ekonomi alanında uzmanlık sahibi olunması gerekmektedir. Bu da uzmanlığa sahip olmayan işletme yönetimi ve bağımsız denetçileri, uzmanlarla çalışmaya yöneltmektedir. Araştırmada; uzmanın ve uzman çalışmalarının denetim sürecine dahil edilmesi, bağımsız denetçilerin uzmanlara olan bakış açıları ve yaşanan sorunlar araştırılmaktadır. Araştırmanın amacı; gerçeğe uygun değer ölçümleri özelinde, uzmanların ve uzman çalışmalarının, bağımsız denetim sürecindeki önemine dikkat çekmek, bağımsız denetçilerin, uygulamadaki tecrübelerini anlamak ve uzmanlara olan bakışı değerlendirmektir. Derinlemesine bilgi sağlamak amacıyla, Ankara ilinde faaliyet gösteren 7 bağımsız denetçi ile yarı yapılandırılmış mülakat yöntemiyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda uzmanların; denetçilerin, işlerini kolaylaştıran, denetime odaklanmalarını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan ve denetimin kalitesini artıran kurtarıcılar olarak algılandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fair value measurements require the values of assets and liabilities to be determined today by estimating future events. Future events cannot be known today. This indicates that fair value measurements contain a high degree of uncertainty. Fair value measurements; It is an important area for independent auditing as it directly affects the financial statements of the businesses. It is necessary to have expertise in finance and economic fields in order to prepare and audit fair value measurements. This leads business management and independent auditors who do not have expertise to work with specialists. In the research; The inclusion of the specialists and their work in the audit process, the perspectives of the auditors towards the specilalists and the problems experienced are investigated. Purpose of the research; The aim is to draw attention to the importance of specialists and specialists' studies in the independent audit process, to understand the experience of independent auditors in practice, and to evaluate the perspective of experts, in particular on fair value measurements. In order to provide in-depth information, semi-structured interviews were conducted with 7 independent auditors operating in Ankara. As a result of the research, the specialists; It has been determined that auditors are perceived as rescuers that facilitate their work, enable them to focus on the audit and feel safe, and increase the quality of the audit.