Vergi Usul Kanunundaki değerleme ölçüleri ile uluslararası finansal raporlama standartlarına göre değerleme ölçülerinin karşılaştırılması ve örnek uygulamalar
Valuation according to the Turkish accounting standards and its comparison with the tax procedures law and application examples
  1. Tez No: 349143
  2. Yazar: MAHMUT KEMAL SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ÇANAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmanın amacı, Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına göre finansal tablolarda yer alan hesapların değerleme ölçülerinin incelenmesidir. Finansal tablolar bir işletmenin finansal karnesi olup, işletme içi ile işletme dışındaki çıkar gruplarının karar vermesi bakımından önemlidir. Bu sebeple finansal tablolarda sunulan bilgilerin doğru, anlaşılır, karşılaştırılabilir ve gerçeğe en uygun bilgiyi sağlaması karar vericiler açısından önem taşımaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde değerleme kavramı detaylı şekilde İncelenmiş, İkinci bölümde Vergi Usul Kanununda değerleme kavramı ve değerleme ölçüleri ile Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre değerleme kavramı ve değerleme ölçüleri, üçüncü bölümde Vergi Usul Kanunu`ndaki değerleme ölçüleri ile Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre değerleme ölçüleri karşılaştırılmış, dördüncü bölümde önemli kavramlar ile ilgili örnek uygulamalar yapılmış olup, eleştiriler ve önerilerin yer aldığı sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmıştır. Anahtar Sözcükler 1.Değerleme Ölçüleri, Değerleme 2.Uluslararası Finansal Raporlama Standartları 3.Türkiye Muhasebe Standartları 4.Vergi Usul Kanunu 5.Gerçeğe Uygun Değer
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyse the valuation measures of the accounts in the financial tables as to the Turkish tax laws and the financial reporting standards of Turkey.The financial table is the financial report of the company which effects the decisions of inner and the outher interest groups.Therefore the information given in financial tables which is very important for the point of view of the groups to make a decision must be right,clear,comparable and true. The concept of valuation in the first part of the study examined with details, in the 2.nd section the concept of procedural law, the appriciation of the concept of valuation in accordance with international financial reporting standards ,and the international diamensions of the 3.rd section ,the valuation of the financial reports in accordance with the valuation criteriathe tax law evaluation measures and the international financial reporting standards were compared, section 4 is made of case studies on key concepts, including criticisms and suggestions work was completed with the conclusion part. Keywords 1.Valuatıon Crıterias 2 International Accounting Standards 3 Turkish Accounting Standards 4.Turkish Tax Laws 5.Fair Value