Maddi duran varlıklarda değerleme ve raporlama: TMS/TFRS ve Vergi Usul Kanunu'ndaki düzenlemelerin karşılaştırılması
Valuation and reporting of financial fixed assets: Comparison of regulations in Tax Procedural Law and TAS/TFRS
- Tez No: 659253
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın konusu, işletmelerin toplam varlıkları içerisinde önemli bir paya sahip olan maddi duran varlıkların değerlemesi ve raporlanmasına ilişkin Vergi Usul Kanunu (VUK) ve Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) düzenlemelerinin karşılaştırılmasıdır. VUK kapsamındaki değerleme yaklaşımlarının vergi kanunlarına göre şekillenmesine karşın, TMS/TFRS bu konuya daha dikkatli yaklaşmaktadır. Ölçümleme ve raporlama yapılırken gerçeğe uygun şekilde sunum ve ihtiyaca uygunluk kriterlerini göz önünde bulundurmaktadır. Çalışmanın temel amacı VUK ve TMS/TFRS açısından değerleme ölçütlerinin esaslarının ortaya konulmasıdır. Birinci bölümde, değer kavramının tanımı ve diğer disiplinlerle tarihsel süreç içerisindeki bağlamı incelenip, VUK ve TMS/TFRS'de değerleme yaklaşımları ve değerleme ölçütleri açıklanmıştır. Standartlar kapsamında ele alınan gerçeğe uygun değer üzerine açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde maddi duran varlıkların genel tanımı yapılmakla beraber, maddi duran varlıkların değerleme ve raporlanması VUK ve TMS/TFRS düzenlemeleri çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise maddi duran varlıkların değerlemesi ve raporlanması, VUK ve TMS/TFRS uygulamaları kapsamında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is comparing regulations between Turkish tax applications and Accounting Standards in Turkey/Turkish Financial Reporting Standards regarding to valuation and reportation of tangible fixed assets which has a significant share on total assets of businesses. Regardless of the fact that, valuation approaches are shaped in order to tax acts which are within the scope of Turkish Tax Procedure Law (TPL), Accounting Standards in Turkey/Turkish Financial Reporting Standards (AST/TFRS) approaches the subject more carefully. AST/TFRS considers making a realistic presentation and suitability criterias while measuring and reporting. Main purpose of this study is explicitation of valuation criterias and principles from the point of TPL and AST/TFRS. At first section, definition of value concept and its relation along the historical process is being surveyed and their valuation approaches and valuation standards are being explained. Statements are made about fair value measurement which are contextuaused within the scope of standards. At second section, tangible fixed assets are generally being defined and their valuation and reportation process in accordance to TPL and AST/TFRS regulations are being examined. At third section, valuation and reportation of tangible fixed assets within the scope of TPL and AST/TFRS applications are being compared.