Evcil hayvan besleyen bireylerde yaşam doyumu ve stresin incelenmesi
Examination of life satisfaction and stress levels of pet owners
  1. Tez No: 712290
  2. Yazar: YASEMİN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul'da evcil hayvan besleyen bireylerin yaşam doyumu düzeylerini ve algıladıkları stresi seviyesini incelemektir. Bu amaçla çalışma, İstanbul ilinde Şişli Veteriner Kliniği'nin hasta veri tabanına kayıtlı 225 evcil hayvan sahibi bireye e-mail ve telefon yoluyla ulaşılarak tamamlanmıştır. Araştırma 2021 Mart ve Nisan ayında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 180 kadın, 45 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların hepsi şu an evcil hayvana sahiptir. Katılımcılara araştırmaya katılmayı kabul ettiklerine yönelik araştırma hakkında ayrıntılı bilgi içeren onam formu okutularak onay alınmıştır. Katılımcılara literatüre uygun olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış Demografik Bilgi Formu, Evcil Hayvana Bağlanma Ölçeği (EHBÖ), Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeği (YYDÖ) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), uygulanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Son yıllarda giderek artan evcil hayvan sahipliğinin insan yaşamı üzerinde etkilerini incelendiği kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmada evcil hayvan besleyen bireylerin kaçıngan ve kaygılı bağlanma eğilimleri bulunmuştur. Bununla birlikte çalışmanın amacı olan yaşam doyumu ve stres arasındaki korelasyonları incelenmiştir. İncelemenin sonucunda detaylı olarak ilişkili karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarından elde ettiğimiz bulguların, ileride yapılacak çalışmalarla desteklenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the level of life satisfaction and perceived stress of individuals who have pets in Istanbul. For this purpose, 225 pet owner individuals registered in the patient database of Şişli Veterinary Clinic in the province of Istanbul were reached via e-mail and telephone. The research was carried out in March and April 2021. 180 female and 45 male participants were included in the study. All participants currently have pets. Consent form containing detailed information about the study was read to the participants, indicating that they agreed to participate in the study, and their consent was obtained. The Socio-Demographic Information Form, Pet Attachment Scale (PHLS), Adult Life Satisfaction Scale (YLLS), and Perceived Stress Scale (PSS), which were prepared by the researcher in accordance with the literature, were administered to the participants. Data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. It is a cross-sectional and descriptive study that examines the effects of increasing pet ownership on human life in recent years. The study found that individuals who keep pets tend to bond avoid and worry. However, the correlations between life saturation and stress were examined. At the end of the study, it was concluded that the attachment of individuals who keep pets reduces life satisfaction and increases stress. At the end of the study, it was found that attachment of individuals who keep pets reduces life satisfaction and increases stress. As a result of the review, comparative analyses were carried out in detail. It is recommended that the findings of our study be supported by future studies.