Yoğun bakım ünitesinde iki farklı endotrakeal tüp tespitinin basınç yarası oluşumuna etkisi
Effect of two different endotracheal tube detection on pressure wound formation in intensive care unit
- Tez No: 680495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE İKİ FARKLI ENDOTRAKEAL TÜP TESPİTİNİN BASINÇ YARASI OLUŞUMUNA ETKİSİ Amaç: Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde iki farklı endotrakeal tüp tespitinin basınç yarası oluşumuna etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, bir eğitim araştırma hastanesinin anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatan 30 girişim, 30 deney olmak üzere toplam 60 hasta ile gerçekleştirildi. Örneklemi oluşturan 60 hasta, random rakam üreten bir bilgisayar programı kullanılarak 2 gruba atandı. Araştırma amacı doğrultusunda gruplar A ve B grubu olarak kodlandı ve gruptaki hastalara iki farklı endotrakeal tüp tespit yönteminden biri uygulandı. Araştırmada veriler, tanıtıcı ve klinik özellikler formu, braden basınç yarası risk tanılama ölçeği, basınç ülseri iyileşme değerlendirme ölçeği, uluslararası basınç yarası evreleme sistemi, eilers oral değerlendirme rehberi kullanılarak toplandı. Her iki grupta bulunan hastalar oral basınç yaralanması yönünden dört gün boyunca izlendi. Bu süreçte her iki grubun tüp tespiti de 24 saatte bir değiştirildi ve 4 saatte bir tüpler yeniden konumlandırıldı. 4. günün sonunda basınç yarası gelişen hastaların yara değerlendirilmesi uluslararası basınç yarası evreleme sistemi ve basınç ülseri iyileşme değerlendirme ölçeği ile yapıldı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul izni ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden çalışma izni alındı. Çalışmanın yapılması planlanan hasta yakınlarına sözlü ve yazılı çalışma hakkında bilgilendirme yapılarak onamları alındı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler ki-kare, Fisher Exact ve Likelihood testleri, Mann Whitney U ve Wilcoxon Signed Rank testleri kullanıldı. Anlamlılık p0,05), basınç ülseri iyileşme değerlendirme ölçeği puanlarına göre sargı bezi ile tespit yöntemi uygulanan hastalarda iyileşme, diğer gruptan daha fazla görüldü ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (U:-4,721; p=0,000
Özet (Çeviri)
EFFECT OF TWO DIFFERENT ENDOTRACHEAL TUBE DETECTION ON PRESSURE WOUND FORMATION IN INTENSIVE CARE UNIT Aim:This study was conducted to examine the effect of two different tube detection on pressure wound formation in the intensive care unit. Materials and Methods: The search was carried out with a total of 60 patients that 30 of 60 them are interventions and 30 of 60 as experiments, who were hospitalized in the anesthesia and reanimation intensive care unit of an Educational Research Hospital. The 60 patients who made up the sample were assigned 2 groups using a computer program that produced random numbers. For the purpose of the study, the groups were encoded as groups A and B, and each group was tested with two different endotracheal tube detection methods which was applied to the patients in the groups. Data from the study were collected using the introductory and clinical features form, the braden pressure wound risk diagnostic scale, the pressure ulcer recovery assessment scale, the international pressure wound staging system, and the eilers oral assessment guide. Patients in both groups were monitored for four days for oral presure injury. During this process, the tube detection of both groups was changed every 24 hours, and the tubes were repositioned every 4 hours. At the end of the fourth day, wound assesments of patients who developed pressure wounds were performed by using the international pressure staging system and the pressure ulcer recovery assessment scale. Ethics Committee permission was obtained from Marmara University Faculty of Medical Clinical Research Ethics Board and work permit was obtained from Istanbul Provincial Health Directorate. Relatives of the patients who were scheduled to conduct the study were informed about the study by oral and written and their consent was obtained. In the evalution given, descriptive statistics chi-square, Fisher Exact and Likelihood tests, Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Rank tests were used in the given evalution. Significance was evaluated at p0,05), alongside improvement, according to the pressure ulcer recovery assesment scale scores, had been observed in patients who underwent bandage detection method more than in the other group and a statistically significant difference was found between them (U:-4.721; p=0.000