Grafik tasarımının sanal gerçeklik ile uygulanması
Application of graphic design with virtual reality
- Tez No: 680507
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÖSE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışma, sanal gerçeklik uygulamalarının grafik tasarım alanında yer alan temel eğitim düzeyinde kullanılması durumlarını araştırarak grafik tasarım ile teknolojinin birleşimini sağlamayı amaçlamıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda hazırlanan tez çalışmasında sanal bir sınıfın uygulaması geliştirilmiş ve değerlendirmesi yapılmıştır. Tezin uygulama boyutunda, sanal sınıf uygulamasının tasarımında kullanılan“Temel Tasarım”dersi modüler bir yapıda kurgulanmış, sürecin akışını kurgulamak üzere storyboard tasarımları yapılmış, teorik konunun aktarımında kullanılmak üzere çeşitli bileşenler tasarlanmış ve uygulamanın kullanıcı arayüz tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan sanal sınıf uygulamasının kullanışlılığını, ergonomisini ve verimliliğini ortaya çıkarmak üzere, 5 öğretim elemanı üzerinde 04 – 22 Ocak 2021 tarihleri arasında denenmiştir. Deneyimleme sonrasında uygulama hakkındaki öğretim elemanlarının görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Sonuç olarak, grafik tasarım eğitiminde sanal gerçeklik teknolojisi ile öğretim yapılabileceği belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak sanal gerçeklik uygulamasına diğer modüllerin ve derslerinde eklenerek farklı derslerde kullanımınında incelenerek değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to provide the combination of graphic design and technology by investigating the use of virtual reality applications at the basic education level in the field of graphic design. In the thesis prepared in line with the determined purpose, the application of a virtual classroom was developed and evaluated. In the application dimension of the thesis, the“Basic Design”course, which is used in the design of the virtual classroom application, was designed in a modular structure, storyboard designs were made to set the flow of the process, various components were designed to be used in the transfer of the theoretical subject, and the user interface design of the application was made. In order to reveal the usefulness, ergonomics and efficiency of the designed virtual classroom application, it was tested on 5 instructors between 04 - 22 January 2021. After the experimentation, the opinions of the instructors about the application were collected using a semi-structured interview form. As a result, it was determined that teaching can be done with virtual reality technology in graphic design education. Based on the results of the research, it is recommended to add other modules and lessons to the virtual reality application, and to examine and evaluate their use in different lessons.