Deneysel özofagus yanığı modelinde l glutamin,intralezyoner ve sistematik kortikosteroid uygulamalarının darlık gelişimine etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the effects of l glutamine, intralesionary and systematic corticosteroid applications on the development of stricture in experimental esophagus burns model
  1. Tez No: 680508
  2. Yazar: ÖZKAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Koroziv özofagus yanıklarında (KY) mukozada minimal değişikliklerden tam kat nekroza kadar giden değişiklikler oluşmaktadır. Skar iyileşmesi kollajen birikimiyle oluşur. KY'ın tıbbi tedavisinde amaçlanan striktür oluşumunu engellemek için inflamasyonu, fibroplaziyi ve skar reaksiyonlarını baskılamaktır. L-Glutamin mukoza bütünlüğünün sağlanmasında, matür kollajen artışında ve iyileşmede rol oynadığı bilinen esansiyel bir amino asittir. Bu çalışmada, L-Glutamin'in deneysel KY'larda yararlı olup olmadığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem 30 erişkin Sprague-Dawley cinsi erkek rat sham, KY ve KY+L-Glutamin olarak çalışmaya alındı. KY, Gehanno ve ark.'larının tarif ettiği gibi distal özofagusa %20 NaOH verilerek oluşturuldu. Tedavi grubundaki ratlara oral yoldan 3 hafta süreyle 1g/kg L-Glutamine verildi. Tüm ratlar 21. gün sakrifiye edildi ve özofagusları Hematoksilen-Eosin boyama ile ışık mikroskobu ile kollajen birikimi, histopatolojik hasar skorlaması ve stenoz indeksi hesaplaması için incelendi. Bulgular Tedavisiz KY grubunda, inflamasyon, vaskülit, ülserasyon ve nekroz oluşumu izlendi. L-Glutamin verilen KY grubunda inflamasyon ve vaskülit gözlenirken, ülserasyon ve nekroz saptanmadı. Sham grubunda ise yalnızca inflamasyon mevcuttu. Stenoz indeksi, submukozal kollajen artışı, müsküler mukoza hasarı, inflamasyon ve ülserasyon tedavisiz KY grubunda L-Glutamin ile tedavi edilen grupla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksekti. Sonuç Çalışmamızda, L-Glutamin tedavisinin KY oluşturulan ratlarda özofagusun müsküler ve mukozal hasarlanmasını azalttığı ve darlık oluşumunu engellemede yararlı olduğu gösterilmiştir. İnsan KY'larında, L-Glutamin'in etkilerinin araştırılması için daha ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
In corrosive esophageal burns (EB), changes occur in the mucosa ranging from minimal changes to full-thickness necrosis. Scar healing occurs with the accumulation of collagen. The aim of the medical treatment of EB is to suppress inflammation, fibroplasia and scar reactions to prevent stricture formation. L-Glutamine is an essential amino acid known to play a role in ensuring mucosal integrity, increasing mature collagen and healing. In this study, it was investigated whether L-Glutamine was beneficial in experimental HF. Materials and Methods Thirty adult Sprague-Dawley male rats were included in the study as sham, EB and EB+L-Glutamine. EB was created by administering 20% ​​NaOH to the distal esophagus as described by Gehanno et al. The rats in the treatment group were given 1g/kg L-Glutamine orally for 3 weeks. All rats were sacrificed on the 21st day and their esophagus was examined with Hematoxylin-Eosin staining and light microscopy for collagen deposition, histopathological damage scoring and stenosis index calculation. Results In the untreated EB group, inflammation, vasculitis, ulceration and necrosis were observed. Inflammation and vasculitis were observed in the EB group given L-Glutamine, while ulceration and necrosis were not detected. In the sham group, there was only inflammation. The stenosis index, submucosal collagen increase, muscular mucosal injury, inflammation and ulceration were statistically significantly higher in the untreated EB group compared to the L-Glutamine-treated group. Conclusion In our study, it has been shown that L-Glutamine treatment reduces the muscular and mucosal damage of the esophagus in rats with EB and is beneficial in preventing stricture formation. Further studies are required to investigate the effects of L-Glutamine in human EB.