Yerel yönetimlerde e-devlet/e-belediyecilik uygulamaları: Ankara ve Londra örneği
E-government / e-municipalism applications in local governments: Example of Ankara and London
- Tez No: 680512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bilgi teknolojileri ve buna bağlı olarak yaygınlaşan internet ağı ile birlikte internet altyapısının sağladığı imkanlar kamu sektöründe yaygın bir biçimde kullanılır olmuştur. Bu yönelim ve yaygınlaşma arttıkça merkezi yönetimlerin yanında yerel yönetimler özellikle de belediyelerde bilişim teknolojilerinin ve internet altyapısının kullanılarak hizmet sunma çabalarının arttığı görülmüştür. E-devletin çok genel anlamdaki çerçevesi ve tanımı; kamu hizmetlerinin vatandaşlara sunulmak üzere üretiminde bilgi ve iletişim teknolojileri ile internet altyapısını kullanmak olarak ifade edilebilir. Bu teknoloji sadece hizmet üretmek ve sunmakta değil devlet ile kurumlar, işletmeler ve vatandaşlar arasında ilişki ve işlemler geliştirip yürütüp yönetmekte de kullanılmaktadır. E-devlet çatısı altında yer alan önemli bir hizmet sunum alanı da belediye hizmetleri yani e-belediye uygulamalarıdır. E-devlet için öne sürülen yukarıdaki genel tanım e-belediye için de geçerlidir denilebilir. E-devlet çalışmalarına önem veren tüm devletlerde e-belediyecilik çalışmalarının da aynı paralelde yürütüldüğü söylenebilir. Bu çerçevede çalışmada, e-devlet, e-belediye, dünya ve Türkiye' de e-devlet ve e-belediye konuları ve Ankara Büyükşehir Belediyesi özelinde e-belediye kavramları üzerinde durulmuştur. Bu amaçla literatür taraması yöntemiyle hazırlanan çalışmamızda Ankara Büyükşehir Belediyesinin e-belediyecilikle ilgili faaliyetleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda belirli sınırlılıklara sahip olsada da e-belediyecilik faaliyetlerini yaygınlaştırdığı ve uygulamada geliştirmeye devam ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies and internet infrastructure are widely used by the public, with the internet network spreading accordingly. As this orientation and widespread increase, it has been observed that the efforts to provide services by using information technologies and internet infrastructures in local governments, especially municipalities, besides central administrations have increased. The very general framework and definition of e-government; It can be used to use information and communication technologies and internet infrastructure to provide public services to citizens. This technology is used not only to produce and provide services, but also to develop and manage relations and transactions between the state and institutions, businesses and citizens. An important service delivery area under the umbrella of e-government is municipal services, ie e-municipality applications. It can be said that the general definition put forward for e-government is also valid for e-municipality. It can be said that in all states that attach importance to e-government studies, e-municipality studies are carried out in the same parallel. In this context, e-government, e-municipality, the world and Turkey also stop e-government and e-municipality website and Ankara Metropolitan Municipality, private e-Belia together. In our study, with the e-municipality of the Ankara Metropolitan Municipality written about e-municipality. Although this review has some certain points, it has been observed that e-municipality expands its activities and continues to improve in practice.