Farklı enstrüman çalan müzisyenlerde fiziksel aktivite düzeyi, kas-iskelet sistemi şikayetleri, vücut farkındalığı ve müzik performans anksiyetesinin incelenmesi
Examination of physical activity level, musculoskeletal system complaints, body awareness and music performance anxiety in musicians playing different instruments
- Tez No: 680511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN ÇAKMAK REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı enstrüman çalan müzisyenlerde fiziksel aktivite düzeyi, kas iskelet sistemi şikayetleri, vücut farkındalığı ve müzik performans anksiyetesi ilişkisini incelemekti. Çalışmaya 18-45 yaşları arasında 80 müzisyen alındı. Bireylerin ağrı şiddeti“Numerik Ağrı Skalası”ile ağrıya rağmen çalma davranışı“No pain, no gain”anketiyle, fiziksel aktivite düzeyi“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa formu”ile kas iskelet sistemi şikayeti“İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu Anketi”ile vücut farkındalığı“Vücut Farkındalığı Anketi”ile performans anksiyetesiyse“Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri”kullanılarak değerlendirildi. Enstrüman tipine göre ağrı şiddeti, ağrıya rağmen çalma, fiziksel aktivite düzeyi, vücut farkındalığı, müzik performans anksiyete düzeyleri karşılaştırıldı. Sonuçlar enstrüman tipi açısından benzerdi (p>0,05). En yüksek vücut farkındalığının yaylılarda görülürken, en düşük vücut farkındalığına vurmalılar sahipti. Müzisyenlerin 'vücut farkındalığı' ile 'yaş' arasında pozitif yönde ilişki görüldü (p0,05). Kas iskelet sistemi şikayetleri ile fiziksel aktivite düzeyi arasındaki anlamlı ilişki olmadığı görüldü (p>0,05). Çalışmamızda farklı enstrüman çalan bireylerde yaş ile birlikte vücut farkındalığının arttığı ve fiziksel aktivite düzeyi arttıkça vücut farkındalığının arttığı görüldü. Tüm bu parametrelerin değerlendirilip bu doğrultuda koruyucu rehabilitasyon programları ile müzisyenlerde görülen kas iskelet sistemi problemlerinin erken dönemde önlenmesi ileride oluşabilecek yaralanmalar açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the relationship between physical activity level, musculoskeletal complaints, body awareness, and music performance anxiety in musicians playing different instruments. Eighty musicians included in the study. Individuals had been evaluated pain intensity with the“Numeric Pain Scale”; physical activity levels with the“International Physical Activity Questionnaire Short Form”; musculoskeletal system complaints with the“Scandinavian Musculoskeletal System Questionnaire”; body awareness using the“Body Awareness Questionnaire”; and music performance anxiety using the“Kenny Music Performance Anxiety Inventory.”According to instrument type, pain intensities, playing attitudes despite the pain, physical activity level, body awareness, and music performance anxiety levels had been compared. The results are similar according to the instrument type (p> 0.05). While those who play string instruments have the highest body awareness, percussion instruments have the lowest body awareness. There have been no significant differences between the results according to instrument type (p> 0.05).“Body awareness measurement”and“age”had been examined, a statistically significant positive and weak association has been found (p 0.05). When the relationship between musculoskeletal complaints and physical activity level had been examined, it has been found that the relationship was not significant (p> 0.05).As a result of the study, it has been observed that body awareness increased with age and body awareness increased as the level of physical activity increased in individuals who played different instruments. To conclude, we think it is essential to evaluate all these parameters and prevent musculoskeletal problems seen in musicians in the early period with protective rehabilitation programs in order to avoid future injuries.