Investigation of isocitrate dehydrogenase 1 (IDH1) mutation induced molecular and cellular changes in glioma
Glioma'da ızositrat dehidrogenaz 1 (IDH1) mutasyonunun sebep olduğu moleküler ve hücresel değişikliklerin incelenmesi
- Tez No: 680523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gliomalar, özellikle yetişkinlerde en çok karşılaşılan beyin tümörlerindendir. Kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi işlem gliomaların tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir. Fakat gliomaların karmaşık biyolojisi hastalığın tam tedavisine engel olmaktadır. 2016 'da Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) beyin tümörleri için yeni sınıflandırılması açıklandıktan sonra moleküler belirteçler gliomaların tanısında, prognozunda ve gliomagenezin aydınlatılmasında önem kazanmıştır. Gliomaların en çok bilinen moleküler belirteçleri IDH1 ve IDH2 mutasyonlarıdır. Bu genlerdeki mutasyonlar, glioma hücrelerinde moleküler ve hücresel değişikliklere neden olmaktadır. IDH1 mutasyonu bir onko metabolit olan 2-Hidroksi Glutarat (2-HG) üretimine sebep olmaktadır. 2-HG'nin üretimi ile meydana gelen değişiklikler hücre metabolizmasını ve bazı hücresel olayları etkilemektedir. Gliomagenezde etkisi en çok bilinen sinyal yolaklarından biri mTOR/AKT sinyal yolağıdır. Yapılan önceki çalışmalarda, IDH1 mutasyonunun mTOR/AKT sinyal yolağını nasıl etkilediğine dair bir fikir birliği yoktur. IDH1 mutasyonunun bir diğer önemli etkisi DNA ve histon demetilazlar gibi epigenetik regülatörler yoluyla hücre epigenomu üzerinedir. IDH1 mutasyonunun bu hücresel olaylardaki etkisinin araştırılması için U87-MG hücre hatlarında 6 farklı IDH1 nokta mutasyonu oluşturulmuştur. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, G395A, G395T and G395C nokta mutasyonları U87-MG hücre hatlarında mTOR/AKT yolağını tetiklemektedir. Ayrıca, G395A ve G395T nokta mutasyonlarına sahip hücrelerde epigenetik regülatörlerin ifadeleri artmıştır. Alınan sonuçlara göre, hastalardan elde edilen IDH1 mutant primer glial hücrelerde de mTOR/AKT sinyal yolağı genlerinde anlamlı ekspresyon değişiklikleri gözlemlenmiştir. Özetle, gliomagenezde farklı IDH1 mutasyonları, mTOR/AKT yolağı ve epigenetik düzenleyiciler arasında korelasyon bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Glioma are the most common brain tumors especially in adults. The treatments of glioma include chemotherapy, radiotherapy and surgical resection. However, complex biology of glioma causes the problems in complete treatment. After publication of 2016 World Health Organization (WHO) classification of brain tumors, molecular markers have gained importance in diagnosis and prognosis of glioma as well as enlightining the gliomagenesis. The most known molecular markers of glioma are mutations in IDH1 and IDH2 genes. Mutation in these genes cause the molecular and cellular changes in glioma cells. IDH1 mutations cause the production of an oncometabolite named 2-Hydoxyglutarate (2-HG) The changes which are caused by production of 2-HG oncometabolite can affect the metabolism and cellular process of cells. One of the most known molecular pathway which has a role in physiology of glioma is mTOR/AKT pathway. In the previous studies, there is no consensus about the effect of IDH1 mutations in mTOR/AKT pathway. The other crucial effect of IDH1 mutation is causing epigenetic changes by connection with epigenetic regulators as DNA and histone demethylases. To investigate the effects of IDH1 mutation in these molecular process, 6 different point mutations of IDH1 was generated in U87-MG cell lines. Results showed that G395A, G395T and G395C point mutations can stimulate mTOR/AKT pathway in U87-MG cell lines. Additionally, G395A and G395T point mutations also stimulate epigenetic regulators. Primary glial cell lines that were derived from patients were also investigated with respect to above mentioned molecular pathways. According to results, there is also significant gene expression changes in mTOR/AKT signaling pathway genes in primary glial cells with IDH1 mutation. Briefly, there is a correlation between different IDH1 mutations and mTOR/AKT signaling pathway and epigenetic regulatory genes in gliomagenesis.