Blockchain implications on marketing, sales tracking, and supply chain management: An application proposal on pharmacy sector
Pazarlama, satış takibi ve tedarik zinciri yönetiminde blockchain etkileri: İlaç sektörü üzerine bir uygulama önerisi
- Tez No: 680522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
21. yüzyılın son on yılında Blockchain sistemi, işlem süreçlerini oldukça kolay, şeffaf ve korumalı hale getirerek dijitalleşme alanında büyük bir büyümeye tanıklık etti. Bu çalışma, blockchain'in sadece işletmeler arası (B2B), işletmeden tüketiciye (B2C) veya tüketiciden tüketiciye (C2C) yapılan basit işlemlerle değil, aynı zamanda hızlı ve gerçek zamanlı veriler sağlayarak değere dayalı ürünlerin akıllı çözümlerini üreterek ve geniş bir alanı birbirine bağlayarak, oldukça potansiyel bir ağ sistemini nasıl etkili bir şekilde oluşturduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Blockchain sadece kripto para birimi ile ilgili bir kavram değil, aynı zamanda süreçleri kolaylaştıran, teknoloji ile birbine bağlı dağıtılmış bir veri tabanı'dır. Bu çalışma, uçtan uca şifrelenmiş yeni bir bağışıklık (koruma) sistemi olarak blok zincirin dijitalleştirilmiş pazarlama alanında pazarlamayı geliştirerek ve satış takibi ve tedarik zincirinde akıllı teknolojik çözümler sunarak nasıl etkide bulunduğunu temel almaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, IoT (nesnelerin interneti) ile değişken bağımlı yeni bir teknik uygulama öneridir. Sunulan tüm çözümler, doğrudan Blockchain Sistem Teknolojisi tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decade of the 21st century blockchain system has witnessed huge growth in the digitalization era by making it quite easy, transparent, and immune process of transactions. This study aims to show how blockchain effectively creates a very potential networking system by approaching with smart solutions and connecting a wide span not just by simple transactions made through business-to-business (B2B), business-to-consumer (B2C), or consumer-to-consumer (C2C), but also generate smart solutions of value-based productsby providing fast and real-time data. Blockchain is not onlyrelated to the cryptocurrencies, but it is a distributed ledger connecting technology, facilitating the process. This thesis is based on blockchain as a new immune system encrypted end-to-end and how blockchain influences by improving marketing and providing smart technological solutions on sales tracking and supply chain in the digitalized marketing area. The scope of this paper is to propose a new technique in variable dependence with IoT (internet of things). All the solutions presented on this paper are directly empowered by Blockchain System Technology.