Investigation of the effect of Isocitrate dehydrogenase 1 (IDH1) mutation on angiogenesis and associated genes in glioma cells
İzositrat dehidrogenaz 1 (IDH1) mutasyonunun gliom hücrelerinde anjiyogenez ve ilgili genler üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 796016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Nöroloji, Biology, Genetics, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Glial tümörler, en yaygın merkezi sinir sistemi tümörleridir ve tüm kanser türleri içerisinde en çok damarlaşmanın görüldüğü tümörlerdendir. Glial tümörlerin tedavisi için kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi rezeksiyon yöntemleri kullanılmaktadır. Glial tümörlerin en önemli moleküler belirteçlerinden birisi izositrat dehidrogenaz 1 ve 2 (IDH1 ve IDH2) genlerinde bulunan mutasyonlardır. Bu mutasyonlar sonucunda IDH enzimlerinin ürettiği alfa-ketoglutarat (a-KG) yerine 2-hidroksiglutarat (2-HG) üretilir. 2-HG'nin üretimi, özellikle alfa ketoglutarat bağımlı enzimlerin çalışmasını inhibe ederek hücre metabolizmasını ve bazı hücresel olayları etkiler. Glial tümörlerin anjiyogenik potansiyeli tümör hücrelerinin proliferasyon, göç, invazyon, ilaç direnci ve ilaç mekanizmalarından kaçışı ile ilişkilendirilmiştir. IDH1 mutasyonu sonucunda üretilen 2-HG'nin hipoksi sinyal yolağı başlatcı proteinlerinin degredasyonunu inhibe ederek anjiyogenezi tetiklediği bulunmuştur. Ayrıca IDH1 mutasyonunun glial tümör hücrelerinin anjyogenik potansiyeli üzerine etkisi literatürde değinilmemiştir. IDH1 mutasyonunun glial tümörlerin anjiyogenik potansiyeli üzerine etkisini incelemek için U87MG hücre hattında 4 farklı nokta mutasyonu oluşturturularak IDH1 mutasyonu durumunda anjiyogenezi etkileyen VEGF, EGF, PDGF ve FGF sinyal yolaklarının mRNA ekspresyonunu araştırdık. Bu sinyal yolaklarının üyelerini hastalardan elde etttiğimiz tümör dokularında da araştırdık. Ayrıca, IDH1 mutasyonlu hücre hatları ile tümör hücrelerinin proliferasyon, invazyon ve anjiyogenez kabiliyetlerini değerlendirdik. Çalışmamız sonucunda, glial tümörlerin anjiyogenik davranışının IDH1 mutasyonuna bağlı olarak arttığını gözlemledik. Bunun yanı sıra VEGF, EGF ve PDGF sinyal yolağı üyelerinin anlatımının IDH1 mutasyonu ile upregüle olduğunu ve başta anjiyogenez olmak üzere glial tümör hücrelerinin proliferasyon, migrasyon ve invazyon özelliklerini hipoksi sinyal yolağı üzerinden regüle ettiğini belirledik.
Özet (Çeviri)
Glial tumors are the most common tumors of the central nervous system and are among the most vascularized tumors of all cancers. Chemotherapy, radiation therapy, and surgical resection methods are used to treat glial tumors. One of the most important molecular markers of glial tumors are mutations in the isocitrate dehydrogenase 1 and 2 (IDH1 and IDH2) genes. IDH1 or IDH2 mutations lead to the production of 2-hydroxyglutarate (2- HG) instead of alpha-ketoglutarate (a- KG) by IDH enzymes. The production of 2- HG affects cellular metabolism and some cellular events, particularly by inhibiting the work of alpha-ketoglutarate-dependent enzymes. The angiogenic potential of glial tumors has been associated with proliferation, migration, invasion, drug resistance, and escape of tumor cells from drug mechanisms. Previous studies have shown that 2- HG triggers angiogenesis by inhibiting the degradation of initiator proteins of the hypoxia pathway. Furthermore, the effect of the IDH1 mutation on the angiogenic potential of glial tumor cells has not been extensively studied. To investigate the effects of the IDH1 mutation on the angiogenic potential of glial tumors, we examined mRNA expression of VEGF, EGF, PDGF, and FGF signaling pathways affecting angiogenesis in IDH1 wild-type or 4 different point mutation-overexpressing U87MG cell lines. We also examined members of these signaling pathways in patient-derived tumor samples. We also examined proliferation, invasion, and angiogenesis of tumor cells and cell lines overexpressing IDH1. We found that IDH1 mutation promotes angiogenic behavior of glial tumors. In addition, we found that the expression of VEGF, EGF, and PDGF pathway members was upregulated by the IDH1 mutation. We also found that proliferation, migration, and invasion, particularly the angiogenesis mechanism, were regulated by the hypoxia signaling pathway.