Adolf loos içmekânları özelinde müller evi ve josephine baker evi üzerinden bir karşılaştırma
A comparison on the müller house and josephine baker house in adolf loos interior spaces
  1. Tez No: 680525
  2. Yazar: MERTKAN GÜNASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma, genel kapsamda Adolf Loos'un mesleğinin ilk yıllarından itibaren yazdığı yazılar, yaptığı mimari uygulamalar üzerinden tasarlamış olduğu iki konutun kadına atıfta bulunan odak noktalarının karşılaştırmasını ele alır. Bu odak noktaları, kadına anlam atamasıyla büyük ölçüde Adolf Loos'un modernitesindeki kadın anlayışı ile ilişkilidir. Bu açıdan tez, bu anlayışı irdelemeye çalışırken bunu büyük oranda Loos'un yazıları ve tasarımları üzerinden okumalarla yapar. Bu kapsamda tez, dönemin modernite anlayışı ile Adolf Loos'un sahip olduğu modernite kavramını anlamaya çalışarak başlar. Sonrasında Loos'un görüşleri paralelinde modernite içindeki konut kavramını sorgulayarak 'iç'in ve 'dış'ın anlamlarını bulmaya çalışır. Loos'un konuta bir maske anlamı atayıp, dışı kamusal olana tepkisiz, içi ise öze en yakın ve yoğun olarak atfetmesi tez boyunca yinelenerek tartışılmıştır. Loos'un konutun içini ve dışını ayırmadaki tutumu, iç mekânın şekillenmesinde etkili olmuştur. İçe yüklediği anlamlar açısından kadın merkezli mekân anlayışı çoğu konutlarına yansır. Bu gözle görülebilir yansıma Loos'un aile evleri özelinde bir proje olan Müller Evi kadın mekânı ve Josephine Baker Evi odak noktası arasındaki karşılaştırma ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, the study deals with the comparison of focal points referring to women in the two residences designed by Adolf Loos from the early years of his profession and architectural practices. These focal points are largely related to Adolf Loos' understanding of woman in his modernity, with his assigning meaning to women. In this respect, while the thesis tries to examine this understanding, it does so by reading mostly Loos' writings and designs. In this context, the thesis begins by trying to understand the modernity concept of the period and the modernity concept of Adolf Loos. Afterwards, he tries to find the meanings of 'inside' and 'outside' by questioning the concept of housing in modernity in line with Loos' views. Loos's assigning a mask meaning to the house, unresponsive to the public on the outside, and the most intense and close to the inside, has been repeatedly discussed throughout the thesis. Loos' attitude in separating the interior and exterior of the house has been effective in shaping the interior. In terms of the meanings it imposes, the woman-centered understanding of space is reflected in most of their houses. This visible reflection is discussed with the comparison between the Müller House women's space and the Josephine Baker House focal point, which is a project specific to Loos' family houses.