Adölesan voleybol oyuncularında kor stabilizasyon egzersizlerinin smaç hızına etkisi
The effect of core stability exercises on spike velocity in young volleyball players
- Tez No: 680526
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, voleybolcularda uygulanan 6 haftalık core stabilizasyon egzersizlerinin smaç hızına olan etkisini araştırmak için yapıldı. Çalışmaya 15-18 yaş aralığında profesyonel olarak voleybol oynayan 60 gönüllü kadın ve erkek sporcu katıldı. Katılımcılar, düzenli olarak yapılan voleybol antrenmanının yanında core stabilizasyon antrenmanı da yapan deney grubu ve sadece voleybol antrenmanı yapan kontrol grubu olmak üzere 30'ar kişilik 2 gruba ayrıldı. Oyuncular mevki gözetmeksizin forma numaralarının tek ve çift oluşuna göre gruplara ayrıldılar. Forma numarası tek olanlar deney grubunu, çift olanlar ise kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma boyunca deney grubuna voleybol antrenmanının yanında, haftada 3 gün olacak şekilde core stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Kontrol grubu ise bu süreçte voleybol antrenmanlarına devam etti. Her iki grubun da smaç hızları çalışmanın başında ve 6 haftalık egzersiz programının sonunda ölçüldü. Elde edilen bulgular sonucunda, deney grubunun ilk ve son testi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir yükseliş tespit edildi. Kontrol grubunun ise smaç hızında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to investigate the impact of 6-weeks core stabilization exercises implemented to volleyball players on spike speed. The study included 60 voluntary female and male players, who are aged at 15-18 and professional volleyball players. The participants were divided into 2 groups of 30 persons, one of which is the test group that practice core stabilization exercises along with regular volleyball exercises and the other is control group that practice only volleyball exercises. Players were distributed into groups per their jersey numbers (odd or even number) regardless of positions they played at. Those with an odd jersey number formed the test group while those with an even jersey number formed the control group. During the study, core stabilization exercises as well as volleyball exercises were implemented to the test group for 3 times a week. Meanwhile, the control group continued volleyball exercises. Spike speed for both groups was measured at the beginning of study and at the end of 6-weeks exercise schedule. As a result of the findings, a statistically significant lift was found in the final test of the test group compared to the first test. A statistically significant change was not found in spike speed for the control group.