Fiyat kazanç oranı ve pay senedi getirisi arasındaki ilişkinin analizi: BIST30 endeksi uygulaması
Analysis of the relationship between price earnings ratio and stock return: BIST30 index application
- Tez No: 680555
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEMİZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Birikimlerini pay senetlerine yatırım yaparak değerlendiren bireysel ve kurumsal yatırımcılar açısından pay senetlerinin gelecek değerlerinin belirlenmesi büyük önem kazanmaktadır. Pay senedi değerlemesinde kullanılan yöntemler temel analiz ve teknik analiz kapsamında incelenmektedir. Temel analiz, yatırımcılar tarafından basit oluşu ve hesaplama kolaylığı nedeni ile fiyat / kazanç oranı yaygın kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle pay senedi değerlendirme yöntemlerinin açıklanması amaçlanmıştır. İkinci aşamada alanyazında fiyat / kazanç oranına ilişkin yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Son aşamada ise BIST30 kapsamında yer alan işletmelerin pay senedi fiyatları ve fiyat / kazanç oranı ilişkisi analiz edilmiş, araştırmada nedensellik analizi, etki-tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması kullanılmıştır. Bu kapsamda fiyat / kazanç oranı ile birlikte yatırımcılar tarafından tercih edilen bir diğer oran olan kar payı verim oranının pay senetleri fiyatları üzerindeki etkisi ve iki oranın karşılıklı ilişkileri de incelenmiştir. Ek olarak fiyat / kazanç oranındaki değişimlere karşılık pay senedi fiyatlarının verdiği tepkiler ve değişkenler arasındaki ilişkiler temel sektörler bazında incelenmiştir. Çalışma sonucunda fiyat / kazanç oranının genelde pay senedi fiyatları üzerinde etkili olduğu, bu etkinin kar payı verim oranına göre daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For individual and institutional investors who invest their savings by investing in stocks, determining the future values of stocks is of great importance. The methods used in share valuation are examined within the scope of fundamental analysis and technical analysis. Fundamental analysis appears to be a widely used method b price / earnings ratio emerges as a widely used method y investors, due to its simplicity and ease of calculation. Within the scope of the study, it is primarily aimed to explain the methods of stock valuation. In the second stage, studies on the price / earnings ratio in the literature are included. In the last stage, the stock prices and price / earnings ratio of the companies included in the BIST30 were analyzed, and causality analysis, impulse-response functions and variance decomposition were used in the research. In this context, together with the price / earnings ratio, the effect of the dividend yield rate, which is another rate preferred by the investors, on the prices of stocks and the mutual relations of the two rates are also examined. Additionally, the responses of stock prices to changes in the price / earnings ratio and the relationships between variables are analyzed on the basis of main sectors. As a result of this study, it has been found that the price / earnings ratio is generally effective on stock prices and this effect is higher than the dividend yield ratio.