Tanrı ve Mesih adına siyaset: Evanjelizm ve Evanjelik grupların Amerikan dış politikasına etkilerine dair Carter ve Trump yönetimleri arasında kıyaslamalı bir analiz
Politics in the name of God and Christ: A comparative analysis between Carter and Trump administrations on the impact of Evangelism and Evangelic groups on American foreign policy
  1. Tez No: 680556
  2. Yazar: ONUR MERT ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amerikan tarihi ve demografik yapısından kaynağını alan nedenlerden ötürü evanjelizm, Amerikan toplumunun önemli bir çoğunluğunun dünya görüşünü şekillendirmiş ve toplumun en alt kademesinden devletin en üst düzey yetkililerine kadar etkisini göstermiştir. Ancak evanjelik Hıristiyanlar dini açıdan ve politik olarak yekpare olmamışlardır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hemen hemen her Protestan mezhebinde evanjelikler bulunabilmekle beraber birçok farklı inanç, çeşitli alt kültürler ve birbirine zıt görüşler taşıyan evanjelizmler söz konusu olmuştur. Bu tez, Amerikan evanjelizminde öne çıkan iki farklı düşünce okulu, bin yıl önceci ve bin yıl sonracı evanjelizmin Amerikan dış politikasını etkilediği iki farklı dönemi, Jimmy Carter ve Donald Trump yönetimi sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nin izlediği dış politika girişimlerini ele almaktadır. Bununla bağlantılı olarak dini bir arka plana dayanan bu dünya görüşlerinin bir ülkenin dış politikasında belirgin bir unsur olarak öne çıkmasının hangi durum ve şartlar altında mümkün olabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Anlatısal bir yaklaşım benimseyerek her iki başkanın da inançları temelinde içselleştirdiği değerlerden oluşan zihin dünyalarının görmüş oldukları eğitim, iş deneyimleri, sosyal çevreleri, yetişmiş oldukları ortam ve bulunmuş oldukları ibadet alanlarında ortaya çıkan öğretiler yoluyla şekillendiğini göstermektedir. Dolayısıyla bu çalışma, Başkanların kişisel karakterleri ve zihin dünyalarını odak noktasına alarak gerçekleştirmiş oldukları dış politika girişimlerini incelediği için kuramsal açıdan neoklasik realizme dayanmaktadır. Buna bağlı olarak bu tez, ABD içinde evanjelizmin ve evanjelik gruplarla Amerikan yönetimi arasındaki ilişkilerin, ABD'nin izlemiş olduğu dış politikalarda önemli bir etkiye sahip olduğu hipotezi üzerine inşa edilmiştir. Sonuç olarak bu tez, Carter ve Trump özelinde Amerikan dış politikasına yönelik karar verici konumda olan figürlerin evanjelik grupların bu çabalarına ne derece ilgi gösterdiğini ve bu grupların önceliklerinin ne ölçüde dikkate alındığını değerlendirmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evangelicalism, due to reasons stemming from the American history and demographic structure, has shaped the worldview of the majority of American society and shown its influence from the lowest level of society to the highest officials of the government. However, evangelical Christians are not religiously and politically monolithic. Although evangelicals can be found in almost every Protestant sect in the U.S, there have been many different beliefs, subcultures, and evangelicalism. This thesis focus on the U.S's foreign policy during Jimmy Carter and Donald Trump's presidency that represent two different periods in which premillennial and postmillennial dispensationalism affected U.S. foreign policy. It aimsto show how these world views, based on religious background can become prominent in a country's foreign policy. Adopting a narrative approach, it shows that the beliefs internalized by presidents are shaped by the teachings that emerge from their education, work experience, social circle, the environment in which they grew up, and the chapels they were in. Therefore, this study is theoretically based on neoclassical realism, as it examines the foreign policy initiatives of presidents by focusing on their personal characters and ideas. It's been built on the hypothesis that evangelism and the relations between evangelical groups and the American administration have an important effect on U.S.'s foreign policy. Finally, it tries to evaluate to what extent the figures, who are decision- makers for American foreign policy, show interest in these efforts of evangelical groups and to what extent these groups' priorities are considerered.