A critical study of the future of Al-Aqsa Mosque within the framework of the deal of the century from Christian Zionists perspective
Yüzyılın anlaşması çerçevesinde Mescid-i Aksa'nın geleceğine ilişkin Hıristiyan Siyonistler açısından eleştirel bir bakış
  1. Tez No: 785001
  2. Yazar: BÜŞRA BETÜL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİD ÜVEYSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüzyılın Anlaşması, Mescid-i Aksa'nın, Beytü'l Makdis'in ve Filistin'in geleceğine yönelik haritalandırmalarda önemli bir mesele haline gelmiştir. Bu topraklarda yaşanan gelişmelerin sadece siyaset ve uluslararası ilişkiler alanları ile değil, ayrıca tarihi ve dini geçmişlerle de bağlantısı vardır ve Mescid-i Aksa'nın yanı sıra bir bütün olarak bölgenin geleceği için de tek taraflı bir projeksiyon ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Yüzyılın Anlaşmasının Mescid-i Aksa'nın geleceğine yönelik Hristiyan Siyonistlerin emelleri doğrultusunda planladığı değişiklikler yönündeki araştırmalara dayanmaktadır. Öncelikle Anlaşma, Mescid-i Aksa alanı içinde gayrimüslim ibadetlerine izin vererek ve uygulanmaya başlandığı üzere Yahudiler ile Hristiyanlara özel bayramlarda Mescid'in sadece Yahudi ve Hristiyanlara tahsis olunması gerektiğini öne sürerek Mescid-i Aksa'nın statükosunda büyük bir değişiklik yapılmasını önermektedir. İkinci olarak, aynı El-Halil'deki İbrahim Camii'nin bölünmesinde olduğu gibi, Mescid-i Aksa'nın doğu tarafının tamamen Yahudilere bırakılması projesi ile Mescitteki zamansal bölünmeyi dolaylı olarak mekânsal bölünme boyutuna taşımayı hedeflemektedir. Üçüncü aşama ise, Hristiyan ve Yahudi Siyonistlerin Mescid-i Aksa'nın bulunduğu alana bir Yahudi Tapınağı inşa etme arzusunun bileşimidir. Amerikan siyasetinde Hristiyan Siyonizmi etkisi üzerine yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki, bu özellikle ABD'deki Hristiyan Evanjelistlerin, Mesih'in dönüşü arzusunun bir parçası olarak öne sürdükleri bir argümandır. İnşa olunması hedeflenen Yahudi Tapınağı planının hedefinde Mescid-i Aksa alanın tamamı yer almakla birlikte İsa Mesih'in buradan gireceği inanışı doğrultusunda günümüzde Mescid'in mühürlü kapılarından bir tanesi olan Babu'r-Rahme Kapısı'nın açılması planı da yer almaktadır. Sonuç olarak, Yüzyılın Anlaşması Mescid-i Aksa'nın paylaşılmasını ve mekânsal bölünmenin gerçekleşmesini, İsa'nın dönüşünü ve Kıyamet'in gelişini hızlandırmak adına inşa olunacak bir Yahudi Tapınağı ile son aşaması gerçekleşmiş olacak Evanjelist planları doğrultusunda bir başlangıç yol haritası olarak sunmaktadır. Bu, Tanrı'nın elini zorlama planları ve bir Dünya Savaşına, yani Armageddon Savaşı'na yönelik büyük amaçları, Hıristiyan Siyonistlerin Ortadoğu'da, özellikle Kutsal Topraklarda, Batı'nın çıkarlarına hizmet edecek Siyonist bir devlet aracılığıyla gerçekleştirilen uygulamalarıyla dünya düzenini değiştirmek istedikleri bir projedir.
Özet (Çeviri)
Al-Aqsa Mosque, Bayt al-Maqdis, and the destiny of Palestine have all become central topics in the Deal of the Century. For the future of this land including al-Aqsa Mosque as a whole, this territory is presented with a unilateral projection that is intertwined not only with the changes in the spheres of politics and international relations but also with the historical and religious past. This research is based on findings on the projections of Christian Zionists for the future of Al-Aqsa Mosque as outlined in the Deal of the Century. Firstly, as a consequence of assessments and reviews, it is concluded that the Deal proposes a major change in the status quo of Al-Aqsa Mosque by suggesting that the Mosque should be allocated only to Jews and Christians on holidays special to Jews and Christians, as begun to be done. Second, the plan gives the Jews exclusive use of the eastern side of Al-Aqsa Mosque, which indirectly intends to extend the temporal division in the Mosque into the dimension of spatial division, as it was done in the partition of the Ibrahim Mosque in Hebron. The third phase involves Christian and Jewish Zionists alliance to have a Jewish Temple constructed on the current location of Al-Aqsa Mosque. Research on the influence of Christian Zionism in American politics has revealed that in their anticipation of Christ's second coming, Christian Evangelicals, particularly in the United States, have made this claim. In addition to the fact that the entire area of al-Aqsa Mosque is included in the target of the Jewish Temple plan, in accordance with the idea that Jesus Christ would enter from here, there is also a proposal to open the Babu'r-Rahma Gate, which is now one of the sealed gates of the Mosque. As a result, the Deal of the Century proposes the division of space and the sharing of the Aqsa Mosque as a starting point that is in line with the Evangelical plans, the successful completion of which will be the construction of a Jewish Temple to hasten the return of Jesus and the arrival of the Apocalypse. This is an endeavor in which Christian Zionists want to alter the global order by bringing about their long-held desire for a global war, often known as the War of Armageddon, by means of a Jewish Zionist state that would advance Western interests in the Holy Land and the broader Middle East.