Liberal basın özgürlüğü anlayışının kavramsallaştırılma sorunları: Türk gazetecilerin basın özgürlüğü anlayışı
The conceptualization problems of the liberal press freedom: Turkish journalists' approach to press freedom
  1. Tez No: 680559
  2. Yazar: BAHADIR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki basın özgürlüğü tartışmaları sermaye dolaşımını kuralsızlaştıran serbest piyasa düzeninin genel kural ve işleyişi içerisinde anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı basın özgürlüğü tartışmalarının hangi kavramsal çerçevede yürütüldüğünü irdeleyerek özgürlük sorunsalının bir parçası olduğu düşünülen basın sermayesinin sübjektif pozisyonunu tartışmaya açmak ve bu yönde yapılan az sayıda çalışmaya katkı sağlamaktır. Özgürlük mefhumu liberal gelenek içindeki özgürlük müktesebatına göre irdelenmiş ve basın özgürlüğüyle bağlamı üzerinde durulmuştur. Araştırmanın kapsamı Türkiye'deki basın faaliyetleri ve süregelen basın özgürlüğü tartışmalarıdır. Araştırmanın sınırlılığı, 15 Türk gazeteciyle yapılan görüşmelerdir. Türk gazetecilerin basın özgürlüğü algısına dair genel bir çerçeve sunması düşünülen 15 isim, muhtelif basın kuruluşlarında edindikleri mesleki tecrübe dikkate alınarak seçilmiş, görüşmeler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiş ve bulgular betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın dört varsayımından ikisi doğrulanırken görüşme yapılan gazetecilerin basın özgürlüğünü var edecek koşulları mevcut medya düzeninin çarpıklıklarından medet umarak sağlamaya çalıştıkları ve kapitalist üretim ilişkilerinin zihinsel hakimiyetini kıramadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the press freedom debates in Turkey have been tried to be interpreted within the general rules and functioning of the free market order that deregulates the circulation of capital. The aim of the study is to examine the conceptual framework in which press freedom debates are conducted, to discuss the subjective position of press capital, which is considered to be a part of the freedom issue, and to contribute to the few studies conducted in this direction. The concept of freedom has been scrutinized according to the freedom acquis in the liberal tradition, and the freedom of the press and its context have been emphasized. The scope of the research is press activities and ongoing press freedom debates in Turkey. The limitation of the study is the interviews with 15 Turkish journalists. 15 names, which are thought to provide a general framework for Turkish journalists' perception of freedom of the press, were selected considering their professional experience in various media organizations, interviews were carried out using semi-structured interview technique and the findings were analyzed through descriptive analysis. Two of the four assumptions of the research were confirmed, and it was observed that the interviewed journalists tried to provide the conditions that would create freedom of the press by taking advantage of the distortions of the current media order and could not break the mental dominance of capitalist production relations.