Fulkerson osteotomi cerrahisinin diz eklem pozisyon hissi, yürüyüş kinematikleri ve işlevsel seviye üzerine etkisi
The effect of fulkerson osteotomy surgery on knee joint position, walk kinematics and functional level
  1. Tez No: 680560
  2. Yazar: FURKAN BERKAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BEYZA BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Outerbridge sınıflamasına göre tek taraflı evre 3-4 kondromalazi patella tanısı nedeniyle Fulkerson osteotomi cerrahisi geçirmiş ve ardından fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmış bireyler ile Outerbridge sınıflamasına göre tek taraflı evre 3-4 kondromalazi patella tanısı nedeniyle sadece fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmış bireylerin; diz eklem pozisyon hissi, yürüyüş kinematikleri ve işlevsel seviyelerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya Fulkerson osteotomisi geçirmiş 20 hasta ile konservatif takip edilmiş 20 hasta dahil edildi. Diz eklem pozisyon hissi; 15°, 45° ve 60° hedef açılarda aktif açı tekrarlama yöntemi ile DrGoniometer® mobil uygulaması kullanılarak değerlendirildi. Yürüyüş kinematikleri, Zebris FDM-T® cihazı ile değerlendirildi. İşlevsel seviye, tek bacak öne sıçrama, tek bacak çömelme ve Kujala sübjektif diz değerlendirme formu ile belirlendi. Fulkerson osteotomi cerrahisi geçirmiş hastalar ile konservatif (sadece fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulanmış) takip edilmiş hastaların etkilenen taraf yürüyüş kinematikleri karşılaştırıldığında, adım uzunluğu, kadans, duruş ve salınım fazı yüzdeleri arasında fark vardı (p0,005).
Özet (Çeviri)
In this study, individuals who had undergone Fulkerson osteotomy surgery due to the diagnosis of unilateral stage 3-4 chondromalacia patella according to the Outerbridge classification and then received a physical therapy and rehabilitation program and only physical therapy and rehabilitation program was applied due to the diagnosis of unilateral stage 3-4 chondromalacia patella according to the Outerbridge classification. individuals; It was performed to compare knee joint position sense, gait kinematics and functional levels. 20 patients who had Fulkerson osteotomy and 20 conservatively followed were included in the study. Knee joint position sensation; The active angle at 15°, 45° and 60° target angles was evaluated using the DrGoniometer® mobile application with the repeating method. Gait kinematics were evaluated with the Zebris FDM-T® device. Functional level was determined using the one-leg forward jump, one-leg squat, and the Kujala subjective knee assessment form. When the affected side gait kinematics of the patients who had fulkerson osteotomy surgery and those who were followed conservatively (only physiotherapy and rehabilitation was applied), there was a difference between the stride length, cadence, stance and swing phase percentages (p 0.005).