Kadınların sağlık algıları, serviks kanseri ve pap smear testi sağlık inançları
Women's health perceptions, cervical cancer and pap smear test health beliefs
  1. Tez No: 680561
  2. Yazar: EMRE UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma, kadınların sağlık algıları, serviks kanseri ve pap smear testi sağlık inançlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Muğla Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslara devam eden 30-70 yaş arasındaki kadın kursiyerler oluşturmuştur (N:1021). Araştırmada evreni bilinen örneklem sayısı 279 olarak hesaplanmış ve bu sayı artırılarak 400 kadın çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ)”ve ''Serviks Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnançları Ölçeği (SİMÖ)'' ile toplanmıştır. Verilerin analizleri SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır. Verilerin normallik (Kolmogorov-Smirnov) dağılımları incelenmiş, normal dağılım gösterdikleri için parametrik testler (t-testi ve ANOVA) kullanılmıştır. Ölçek puan ortalamaları arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 43.67±8.62'dir. Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) toplam puan ortalamasının 51.03±7.28 olduğu, alt ölçek puan ortalamaları incelendiğinde, en yüksek puan ortalamasının Sağlığın Önemi (11.76±2.10) alt boyutundan alındığı, bunu sırasıyla Öz Farkındalık (11.14±2.13), Kontrol Merkezi (16.22±4.26) ve Kesinlik (11.9±3.43) alt boyutunun izlediği belirlenmiştir. Serviks Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnançları Ölçeği (SİMO) alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde ise en yüksek puan ortalamasının Yarar Motivasyon (33.79±5.58) boyutundan alındığı, bunu sırasıyla Sağlık Motivasyonu (10.28±2.32), Önemseme (23.66±6.40), Duyarlılık (7.48±2.63) ve Engeller (30.8±9.03) alt boyutunun izlediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine women's health perceptions, cervical cancer and pap smear test health beliefs. Method: The universe of the study was consisted of female trainees between the ages of 30-70 who attended the courses opened within the Muğla Public Education Center in the 2017-2018 academic year (N: 1021). In the study, the number of samples known to the universe was calculated as 279 and this number was increased and 400 women were included in the study. The data were collected through“Descriptive Information Form”,“Health Perception Scale”and“Health Belief Model Scale For Cervical Cancer and Pap Smear Test”. Data were analyzed by using SPSS 22.0 package program. Data normality (Kolmogorov-Smirnov) distributions were examined, parametric tests (t-test and ANOVA) were used because they showed normal distributions. The relationship between scale point averages was evaluated by Pearson correlation analysis. Results: The average age of women was 43.67±8.62. Health Perception Scale total score average was 51.03±7.28, when the subscale score averages were examined, the highest score average was taken from the“Importance of Health”(11.76±2.10) sub-dimension, followed by“Self-Awareness”(11.14±2.13),“Control Center”(16.22±4.26) and“Certainty”(11.9±3.43) sub-dimension, respectively. Health Belief Model Scale for Cervical Cancer and Pap Smear Test sub-dimension average scores were examined, the highest average score was obtained from“Benefit Motivation”(33.79±5.58) dimension, followed by“Health Motivation (10.28±2.32), ”Caring“ ( 23.66±6.40), ”Sensitivity“ (7.48±2.63) and ”Barriers“ (30.8±9.03) sub-dimensions were followed.