Aile hekimliği anabilim dalı kadınların serviks kanseri risk durumları ve risk algısı ile serviks kanser taraması yaptırmaları arasındaki ilişki
The relationship between women's cervical cancer risk status and risk perception and their cervical cancer screenings
- Tez No: 740358
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, UZMAN MAKBULE NESLİŞAH TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kadınların serviks kanseri risk durumları ve risk algıları ile serviks kanser taraması yaptırmaları arasındaki ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel analitik desendeki bu çalışma, 2021 Nisan tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı olan ve çalışma kriterlerine uyan 30-65 yaş arası 600 katılımcı ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak katılımcıların demografik bilgilerine ve risk faktörlerine yönelik sorular içeren araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan“Sosyodemografik ve Sağlık Özellikleri Veri Formu”ve kadınların rahim ağzı kanseri ve taraması yaptırmaya yönelik tutum ve davranışları ile ilgili sağlık inançlarının değerlendirilmesi amacıyla Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve analizinde IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 24.0 istatistik paket programı kullanılmış; ki-kare, t-testi, korelasyon ile ANOVA testi yapılmıştır. p değeri 0,326). Tarama yaptıran kadınların Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçek alt maddelerinin tümünün puan ortalaması yüksek (sırasıyla 34,09±5,84; 24,40±5.98; 8,26±2,42; 9,22±3,20); tarama yaptırmayanların engel algısı puan ortalaması yüksek (41,23±9,65) bulunmuştur. Bireysel risk algısı yüksek kadınların yarar ve motivasyon, önemseme/ciddiyet, duyarlılık, sağlık motivasyon algısı puan ortalaması yüksek (sırasıyla 36,04±4,2; 35,43±11,69; 27,63±5,79; 10,2±2,64); risk algısı düşük kadınların engel algısı puan ortalaması yüksek bulunmuştur (10,21±3,22). Sonuç: Çalışmamızda; kadınların serviks kanseri risk faktörleri ve bireysel risk algısı ile serviks taraması yaptırma durumu arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the relationship between women's cervical cancer risk status and risk perceptions and cervical cancer screening. Method: This cross-sectional analytical study was conducted with 600 participants aged 30-65 years, who met the study criteria and were registered to Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine Education Family Health Centers in April 2021. As data collection tools were used,“Sociodemographic and Health Characteristics Data Form”prepared by the researcher by scanning the literature, which includes questions about the demographic information and risk factors of the participants, and“Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Model Scale”to evaluate women's health beliefs about cervical cancer and their attitudes and behaviors towards screening. In the analysis and evaluation of research data IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 24.0 was utilised and chi-square, t-test, correlation, and ANOVA test were conducted. P-value 0.326). İt was found that, the mean score of all sub-items of the Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Scale was high (respectively 34.09±5.84; 24.40±5.98; 8.26±2.42; 9.22±3.20) woman who have been screened; the mean score of perception of disability was high (41.23±9.65) woman who did not scan. İt was found that, women with a high perception of individual risk have a high mean score of benefit and motivation, care/severity, sensitivity and health motivation (respectively 36.04±4.2; 35.43±11.69; 27.63±5.79; 10.2±2.64); women with low risk perception had a high mean score of disability perception (10.21±3.22). Results: In the study, it was found that, significant differences between women's cervical cancer risk factors and individual risk perception and the status of having cervical screening.