Sivil toplum kuruluşlarınının nesnel amaçları ve kişisel arzular: Diyarbakır örneği
Objectif purpose of non-govermental organization and personel desire: The case of Diyarbakır
- Tez No: 680564
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada asıl olarak: Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşlarındaki yöneticilerin, kuruluşların, nesnel amaçlarından ziyade daha çok kişisel arzuları ve çıkarları doğrultusunda eylemde bulunduklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı: Teorik temeli ve araştırma sorularının aydınlatılması üzerine benimsenen stratejiler nedeniyle nitel araştırmadır. Araştırmanın evreni: Diyarbakır ili olarak belirlenmiştir. Evren içerisinde rastgele örneklem metoduyla seçilen yirmi beş dernek yöneticisi ile görüşmeler sağlanarak veriler toplanmıştır. Araştırmadaki verilerin analiz edilme sürecinde betimsel analiz yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntemle araştırmaya dâhil edilen dernek yöneticilerinin görüşleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Katılımcıların ekonomik durumunun standartların üstünde olduğu, tamamının formel eğitim aldığı ve genelinin eğitim düzeyi yüksek olduğu görülmektedir. Verilerden çıkardığımız sonuç: Kişilerin yöneticisi olduğu kurumsallaşmış yapının sermayesini kullanarak, sivil toplumun nesnel amaçlarını gerçekleştirmek yerine kendi çıkarlarını ön plana çıkarıp eylemde bulundukları gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler Sivil Toplum, Kişisel Arzu, Feminizm, Sosyal Alan, Habitus, Sermaye
Özet (Çeviri)
The fundamental aim of this research is to demonstrate that actions of the persons in management positions in the Non-Governmental Organisations in Diyarbakır are driven by personal interests and incentives rather than objective goals of the NGOs. Due to its institutional base and method of shedding light to the questions posed in the research survey, the characteristic of the research is a qualitative one. The research universe is the province of Diyarbakır. Twenty-five managers of associations in this universe were identified through random sampling method and they were interviewed. Descriptive analysis method was used in analysing the data in the research. With this method, the aim was to identify differences and similarities between views of the NGO managers involved in the research. It was revealed that, all participants had above average financial status, all of them were graduates of formal education and with high education levels. The conclusion drawn from the data is that, it reveals that the managers tend to utilise the capital of the organisation they manage in actions prioritising their own personal interests rather than utilising it to achieve the organisational objectives of the civil society. Keywords Civil Society, Personal Interest, Feminism, Social Sphere, Habitus, Capital